ביוגרפיות

יעקב באואר - ביוגרפיה

נולד בסניקה, הונגריה. היה החזן והמעבד המוסיקלי של בית הכנסת הטורקי-ישראלי בוינה. ייסד והיה העורך הראשון (1881-1898) של כתב העת "עיתון החזנות האוסטרו-הונגרי" (Oesterreichisch-Ungarische Kantoren-Zeitung). הוא פרסם, ביחד עם איזידור לוויט, אוסף עיבודים למנגינות ליטורגיות טורקו-ספרדיות למען הקהילה הספרדית בוינה (שיר הכבוד, 1889).

קרא עוד
Close

בתיה באיאר - פרסומים

בתיה באיאר - ביוגרפיה

בתיה באיאר נולדה בבינגן, גרמניה והיגרה לפלשתינה בשנת 1936. היא קיבלה תואר דוקטור במוסיקולוגיה מאוניברסיטת ציריך (1959), ומאוחר יותר הוכרה כספרנית באוניברסיטה העברית בירושלים. ניהלה את מחלקת המוסיקה בספריה הלאומית הישראלית (1964-1974). באיאר הייתה מרצה במחלקה למוסיקולוגיה של האוניברסיטה העברית, חוקרת במרכז לחקר המוסיקה היהודית, ועורכת הסדרה "יובל – קובץ מחקרים של המרכז לחקר המוסיקה היהודית", כרכים 1-5.

קרא עוד
Close

מישל בולאפי - ביוגרפיה

בולאפי היה מוזיקאי מכובד ומערך ומלחין פעיל בליבורנו בראשית המאה ה-19. התקופה בה שימש כמנהל המוזיקלי של  בית הכנסת הגדול בליבורנו יכולה להיחשב כנקודת מפנה בהתפתחות של המוזיקה המקהלתית והכלית בבתי הכנסת באיטליה. לבולאפי היתה יוקרה בינלאומית; הוא שימש כמנהל מוזיקלי אצל הדוכס מקיימבריג', סייר בגרמניה עם הזמרת אנג'ליקה קאטאלני ושרת את לואי ה-18 כמוזיקאי של הכנסיה בצרפת. רבות מיצירותיו לבית הכנסת שמורות בשני כתבי יד מהשנים 1821, 1826, הן נרשמו על-ידי הטנור אהרון קרוקולו חזן בבית הכנסת בליבורנו.

קרא עוד
Close

יוסף בונימה - ביוגרפיה

יוסף בונימה היה מלחין, פסנתרן ומנצח. הוא נולד בוילנה ב-1891, ובצעירותו היגר עם משפחתו לארצות הברית. הוא למד הלחנה בסיטי קולג' בניו יורק ופסנתר בג'וליארד. משסיים את תאריו הופיע במסעות קונצרטים כפסנתרן מלווה לכנרים המפורסמים מישה אלמן ואז'ן איזאיי. בשנות ה-20 של המאה הקודמת הקליט ועיבד מוסיקה לסרטים קצרים, כמו הופעתו בסרט "מישה אלמן" (1926). ב-1933 הצטרף בונימה לפקולטה של בית הספר ג'וליארד.

קרא עוד
Close

אלכסנדר אוריה בוסקוביץ' - ביוגרפיה

נולד בקלוז' שבהונגריה דאז היום ברומניה, בשנת 1907; היגר לפלשתינה ב-1938 וחי בתל אביב עד מותו ב-1964. מלחין, פסנתרן ומנצח וכן מבקר, מסאי, מתרגם, מורה מוערך ומרצה היה האידיאולוג המוביל של המוסיקה הישראלית. בוסקוביץ' היה בעל השפעה ניכרת על הדור השני של המלחינים הישראלים, זאת בשל רעיונותיו המעמיקים ודעותיו המנומקות בנוגע לזהות לאומית במוסיקה ישראלית.

קרא עוד
Close

יעקב בחמן - ביוגרפיה

יעקב בחמן נולד ב1846 בברדיצ'ב (היום באוקראינה). כילד, למד בישיבה, והחל את לימודי המוסיקה בבית הכנסת המקומי, במקהלתו של משה פסטרנק. בגיל 18 בחמן התקבל לקונסרבטוריון סט. פטרסבורג, שם למד פיתוח קול ומוסיקליות בהנחייתו של אנטון רובינשטיין. בחמן פיתח קול טנור דרמתי והופיע בקונצרטים עם רובינשטיין, אך למרות החשיפה לסגנון אשר נחשב ל"מערבי" בתוך המוסיקה הרוסית, בחר לבסוף בקריירת חזנות. הוא נשא בתפקידים קצרי טווח בברדיצ'ב, רוסטוב וקוסטנטינופול, ומאוחר יותר ביסס את המוניטין שלו בלמברג (1864-1868), אודסה (1884-1885) ובודאפשט (1805-1905) שם התיישב לבסוף.

קרא עוד
Close

דוד בייגלמן - ביוגרפיה

קרא עוד
Close

יעקב ביימל - ביוגרפיה

 

יעקב ביימל נולד בפריצ'י, בלארוס, והיגר לארה"ב ב-1915. הוא עבד כחזן ומנצח ברחבי אירופה, בעיקר בברלין ובקופנהגן. מאוחר יותר בארה"ב, שימש כחזן בניו-יורק ובפילדלפיה. כמו כן, כתב מאמרים רבים הנוגעים במרקמה ומאפייניה של המוסיקה היהודית, וייסד את כתב העת "מוסיקה יהודית" (Jewish Music), בו אף פרסם את יצירותיו ועיבודיו המוסיקליים: מוסיקה לבית הכנסת, שירים עממיים ומלודיות חסידיות.

Picture taken from: Beimel, Jacob. Mikitka (Jewish folk song). New York : Jos. P. Katz, 1927

קרא עוד
Close

משפחת בייקון - ביוגרפיה

להלן חמישה ערכים ביוגרפיים של כמה מחבריה החשובים:

הירש לייב בייקון (1875-1928) חזן ומלחין

נולד בקולבסוב, פולין. הקים מקהלה שביצעה ניגונים חסידיים ופרקי תהלים בנובי סונץ', ולאחר מכן כיהן כחזן בכשאנוב. כמו כן הלחין יצירות רבות לבית הכנסת, לשבתות חגים ועוד.

יידל בייקון (1886-1954) חזן

נולד בקולבסוב וכיהן כחזן בלנצוט, גליציה (היום פולין), ולאחר מכן בניו יורק. הלחין קטעים מהתפילה, שחלקם הוצאו לאור.

חיים בייקון 1878-1944 חזן

קרא עוד
Close

אברהם וולף בינדר - ביוגרפיה

אברהם בינדר נולד בניו-יורק למשפחת חזנים ולעולם שהעשר על-ידי מוזיקת בית הכנסת והפולקלור היהודי. הוא שר במקהלת בית הכנסת של אביו מגיל צעיר, התנסות שתרמה לידע ולאהבה של נוסח התפילה. המשיך את מעורבותו במוזיקה יהודית למקהלה בכך שיצר את  מקהלת הדסה בשנת 1916 ואת המחלקה למוזיקה  ב YMCA ברח' 92 בשנת 1917. ב1921 קיבל משרה כמורה למוזיקה יהודית במכון היהודי לדת ושנה מאוחר יותר שימש כמנהל מוזיקאלי בבית הכנסת החופשי על-שם סטפן וייז בניו יורק. כמנהל מוזיקלי, הכניס מספר שינויים חשובים כולל חזרה לקנטילציה תנכ"ית מסורתית. בינדר היה גם מלחין של מוזיקת בית הכנסת.

קרא עוד
Close

Pages