ביוגרפיות

מאיר לאוני - ביוגרפיה

מאיר לאוני החל את הקריירה המוסיקלית שלו כזמר אופרה באנגליה. בשנת 1767, קיבל משרה כחזן בבית הכנסת הגדול בלונדון, אך המשיך להופיע באופרות כל עוד הן לא הפריעו לחובותיו בבית הכנסת.
ביחד עם קולגה בשם גיורדני, ייסד לאוני בשנת 1783 חברת אופרה אנגלית בדבלין. בשל קשיים כלכליים, החברה פעלה לזמן קצר בלבד.
בשנת 1787, עזב את בית הכנסת הגדול ועבר לג'מייקה, שם נשכר כבעל קורא בבית הכנסת האשכנזי בקינגסטון, משרה בה החזיק עד למותו ב1796.
קרא עוד
Close

אהרון לבידף - ביוגרפיה

 
אהרון לבידף נולד בהומל, רוסיה, בשנת 1873. כנער, הופיע לעיתים קרובות בוורשה, שם החל את הקריירה שלו על הבמה. הוא כונה בשם ''Litvak Komiker'' - הקומיקאי הליטאי ידיי, גם על אופן משחקו וכן על השירים ההומוריסטיים שהלחין ושר.
קרא עוד
Close

לואי (אליעזר) לבנדובסקי - ביוגרפיה

לואי לבנדובסקי נולד בוז'שניה, פולין, בשנת 1821. בגיל 13, כתוצאה ממות אמו ועוני משפחתו, עבר לברלין לעבוד כזמר במקהלתו של אשר ליאון. במהלך שהותו בברלין הוצג לבנדובסקי בפני אלכסנדר מנדלסון, שהפך לפטרונו. תמיכת מנדלסון היא שאפשרה ללבנדובסקי להכנס לאקדמיה לאמנות בברלין, מוסד אשר לא קיבל קודם לכן תלמידים יהודיים.
קרא עוד
Close

מרק לברי - ביוגרפיה

מרק לברי נולד בריגה, לטביה, וקיבל את חינוכו המוסיקלי הפורמלי בקונסרבטוריונים בריגה ולייפציג, תחת המורים שרכן (Scherchen) וגלאזונוב (Glazunov). הקריירה המוקדמת שלו כללה תפקידי ניצוח בריגה וזארבריקן, ומשרה כמנהל בלהקת הריקוד לאבן (Laban) בברלין.
בשנת 1929, לברי נשכר לנצח על התזמורת הסימפונית של ברלין, ושלוש שנים מאוחר יותר, בשנת 1932, קיבל משרה כמנצח של האופרה בריגה.
קרא עוד
Close

לדצ', אגון

כנר צ'כי, פעיל בחיים המוזיקליים בטרזיינשטט
1889-1944

אגון לדצ' - ביוגרפיה

אגון לדצ', כנר, נולד ב16 למרץ 1889 בקוסטלץ' נאד אורליצי (בוהמיה המזרחית)
למד כינור בקונסרבטוריון בפראג אצל המורה אוטקר סבצ'יק (Otakar Ševečik). בשנת 1908, שנתיים לאחר שסיים את לימודיו בקונסרבטוריון, הצטרף לפילהרמונית הצ'כית. לאחר השלמת שירותו הצבאי, הופיע לדצ' עם מספר תזמורות סלובקיות עד שהצטרף מחדש לפילהרמונית הצ'כית כנגן ראשי רשמי ב1926. הוא החזיק במשרה זו עד להשתלטות גרמניה על צ'כוסלובקיה בשנת 1939. 
 
קרא עוד
Close

ישראל לווי - ביוגרפיה

 
ישראל לווי נולד בעיירה ל יד דנציג ב1773. הוא קיבל חינוך יהודי פורמלי בישיבת גלוגוב, שם שימש אביו כחזן. 
כבר מגיל צעיר, טייל לווי כחזן, בין השאר בקהילות במורביה, בוהמיה, סקסוניה ובוואריה. בשנת 1799 השתקע בפורת', ושם המשיך בחינוך מוסיקלי וחילוני, והצטיין בכינור, צ'לו, פסנתר, וכן התמחה בצרפתית ואיטלקית. 
לווי שימש כחזן במיינץ', שטרסבורג ולונדון, לפני שהשתקע סופית בפריס בשנת 1818 כחזן הראשי בבית הכנסת הרפורמי החדש שיוסד, ''רו נוטרדאם דה נצרת'' ( Rue Notre Dame de Nazareth ) 
קרא עוד
Close

מאקס לוונסאטם - ביוגרפיה

נולד בטשביץ', מוראביה (כיום הרפובליקה הצ'כית). שימש כחזן במינכן בין השנים 1847-1881. כתב הלחנות קוראליות רבות לבית הכנסת

 
מקור: האנציקלופדיה התמציתית למוסיקה יהודית
קרא עוד
Close

בוריס לוונסון - ביוגרפיה

נולד בבסרביה. למד ועבד כמנצח בסנט פטרבורג, והשתקע בארה''ב בשנת 1921. כמלחין, הייתה לו נטייה למוסיקה יהודית, והוא הלחין מספר יצירות על נושאים מלודיים יהודיים, וכתב עיבודים לשירים יהודיים. 

קרא עוד
Close

יואל דויד לוונסון- סטרשונסקי - ביוגרפיה

נולד בלייפאיה, לטביה. עבד כחזן בוילנה (1830-1841), וזכה לתהילה בליטא ופולין כחזן ומוביל מקהלה. בשנת 1841 עזב את משפחתו ועבר לוורשה להמשיך בלימודים וקריירה ולהופיע בקונצרטים בפולין. בשנת 1849 ניתק את קשריו עם משפחתו, ולבסוף סיים את חייו בבית משוגעים. 
לוונסון הפך לדמות אגדית בשל כשרונו וחייו הטרגיים. מספר הלחנות שלו נשמרו. כתבות בעיתון, מחזה והסרט אוברטורה לתהילה - החזן של וילנה הופקו מסיפור חייו של לוונסון.  
 
קרא עוד
Close
Close

Pages