ביוגרפיות

ברטה קאליש - ביוגרפיה

 
שחקנית תאטרון הידייש וברודווי ברטה קאליש נולדה בלמברג, (כיום לבוב, אוקראינה), בשנת 1872 בקירוב. היא החלה את קריירת הביצוע שלה כחברה במקהלה בתאטרון הפולני. בגיל שבע עשרה, קאליש הופיעה באופן קבוע בתאטרון הידייש של יעקב בער גימפל. קאליש שיחקה בתפקיד ראשי בהפקתו של גימפל למחזה שולמית של אברהם גולדפדן. בנוסף, תיירה עם החברה של גולדפדן בבודפשט ובוקרשט, שם נהנתה מפופולריות גדולה.
קרא עוד
Close

יוסף קאמינסקי - ביוגרפיה

נולד באודסה, (כיום באוקראינה). למד מוסיקה בוורשה, וינה וברלין. עבד ככנר בוורשה, ככנר הראשון של התזמורת הסימפונית של רדיו ורשה.
עלה לארץ ישראל בשנת 1937 לנגן ככנר הראשון של התזמורת הפלשתינית (מאוחר יותר התזמורת הפילהרמונית הישראלית) עד לפרישתו בשנת 1969. בין הלחנותיו יש יצירות לכלי סולו, תזמורת ויצירות קאמריות.
 
לביוגרפיה מלאה בIMI , לחץ כאן
 
קרא עוד
Close

זבולון קוורטין - ביוגרפיה

קוורטין נולד בנובו-ארכנגלסק, אוקראינה, ונחשף לראשונה למסורת חזנות דרך השתתפותו במקהלת בית הכנסת המקומי. קוורטין נסע ללמוד חזנות באופן פורמלי בווינה, ושם מאוחר יותר קיבל את משרת החזנות הרשמית הראשונה שלו.
מוקדם יותר בקריירה שלו, קוורטין אף שימש במספר קהילות בסנט פטרבורג ובטבק טמפל בבודפשט. 
בשנת 1919, היגר לארה''ב והשתקע בבורו פארק, ברוקלין. שם, שימש כחזן הראשי בבית הכנסת עמנו-אל. בתקופה זו קוורטין אף שיחרר מספר הקלטות מסחריות, כפי שהיה נהוג אצל חזנים גדולים בארה''ב בזמנו. 
קרא עוד
Close

מאייר קון - ביוגרפיה

נולד בשוואבך, בוואריה (כיום גרמניה). עבד כחזן ומחנך במינכן. ספרו ''Vollstaendiger Jahrgang von Terzett -und Chorgesaengen der Synagoge in Muenchen'' (שירת מקהלה של בית הכנסת במינכן) המכיל הלחנות שלו ואחרות למקהלה, נחשב לאוסף המודרני הראשון של מלודיות לבית הכנסת.
 
מקור: אנציקלופדיה ג'ודאיקה
 
ביוגרפיה באנציקלופדיה היהודית, לחץ כאן (אנגלית)
קרא עוד
Close

פדריקו קונסולו - ביוגרפיה

 
מלחין, כנר ומלומד איטלקי. פדריקו קונסולו (''יחיאל נחמני ספרדי'') נולד ב1841 באנקונה, איטליה. הוא למד כינור והיה בעל קריירה ככנר, עד שפגיעת עצבים הובילה לסיום קריירה זו. לאחר הפגיעה הוא הקדיש עצמו להלחנה ומחקר. הוא פרסם את ספר שירי ישראל - ליברו דה קנטי ד'ישראל (1892), עבודה הכוללת נעימות מסורתיות של היהודים הספרדיים באיטליה.
 
מקור: אנציקלופדיה ג'ודאיקה
קרא עוד
Close

משה קוסביצקי - ביוגרפיה

משה קוסביצקי נולד בסמורגון פולין, בן בכור בין ארבעה בנים שכולם פתחו קריירה של חזנים. קוסביצקי אובחן עוד בצעירותו כעילוי וכבר בגיל שמונה הצטרף למקהלת בית הכנסת בסמורגון בהדרכתו של אפרים שלפאק. קוסביצקי עבר לוילנה כדי ללמוד זמרה בהדרכתו של אליהו זלוטקובסקי ונכנס לישיבת רמאילס כדי להשלים את לימודי היהדות ולימודים חילוניים. קוסביצקי קיבל את משרתו הראשונה כחזן בבית הכנסת הגדול בוילנה. ב 1924 נבחר קוסביצקי להחליף את החזן גרשון סירוטה בבית הכנסת טומצקי בורשה, מינוי שהזניק את הקריירה שלו. בהיותו בורשה החל לנסוע ברחבי אירופה ולשיר בבתי כנסת וגם באולמות קונצרטים.

קרא עוד
Close

מרק קופיטמן - פרסומים

מרק קופיטמן - ביוגרפיה

מרק קופיטמן נולד בקמניץ-פודולסקי, אוקראינה בשנת 1929. היגר בשנת 1972 וחי בירושלים. דוקטור לרפואה (1952) ודוקטור בהלחנה (קונסרבטוריון מוסקבה, 1958). הוא לימד בקונסרבטוריון בלנינגרד לפני שהיגר לישראל. בישראל, לימד באקדמיה למוסיקה ע''ש רובין, משנת 1973. 
קרא עוד
Close

אהרן קופלנד - ביוגרפיה

אהרון קופלנד נולד בברוקלין, ניו יורק להורים יהודיים יוצאי ליטא. בשנת 1917 הוא החל ללמוד תאוריה וקומפוזיציה אצל רובין גולדמרק, ויקטור ויטגנשטיין וקלארנס אדלר לשם קבלת תואר אקדמי. משנת 1921 עד 1924 קופלנד למד אצל נדיה בולנג'ה בביה"ס למוזיקה פונטיינבלו בפאריס.  בזמן שהייתו בפאריז קופלנד סייר באנגליה, בלגיה, איטליה, אוסטריה וגרמניה כשהוא נפגש עם מלחינים ומלחין בעצמו. קופלנד המשיך בלימודיו עם נדיה בולנג'ה הרבה לאחר שעזב את ביה"ס פונטיינבלו ובהדרכתה הוא חיבר את היצירה התזצורתית הראשונה שלו הבלט "גראג".

קרא עוד
Close

ג'וזף קופלר - ביוגרפיה

נולד בסטרי ולמד מוסיקה בלבוב (1914-1916) ואחר כך וינה (1918-1924). משנת 1928 עבד בלבוב כמורה ותחת השלטון הסובייטי קודם למשרת מנהל במספר מוסדות מוסיקה. מת במהלך השואה בתאריך ומקום לא ידועים. סגנונו מושפע ע''י האוונגרד, אך תחת לחץ סובייטי, הוא עבר להלחנה יותר מיינסטרימית. 
 
ביוגרפיה מורחבת ורשימת עבודות ניתן למצוא בויקיפדיה: לחץ כאן (אנגלית)
קרא עוד
Close
Close

Pages