ביוגרפיות

מורטון שאנוק - ביוגרפיה

החזן מורטון ס. שאנוק עבד מעל לשישים שנה כחזן וכאיש דת כדי להפוך את מקצוע החזנות בצפון אמריקה למה שהוא היום. שאנוק נולד בניו הייבן, קונטיקט, בשנת 1910. הוא סיים את לימודיו בתיכון ניו הייבן בשנת 1927, ואומן עם החזן אדולף קצ'קו לפני מלחמת העולם השנייה. עם התפרצות ההמלחמה, שירת שאנוק בצבא ארה''ב כעוזר איש דת משנת 1942 ועד לשנת 1946. לאחר ששוחרר מהצבא, נרשם לבית הספר למוסיקה במנהטן, שם קיבל תואר ראשון במוסיקה. משרת החזנות הראשונה שלו הייתה בבית הכנסת בית-אל ברוקווי פארק, לונג איילנד ניו יורק, שם שירת בין השנים 1938-1942.
קרא עוד
Close

אברהם שוורץ - ביוגרפיה

לביוגרפיה מלאה בארכיון מילקן (אנגלית) לחץ כאן

קרא עוד
Close

שול, זיגמונד

מלחיו יהודי גרמני, פעיל בחיים מוזיקליים בטרזינשטאט
1916-1944

זיגמונד שול - ביוגרפיה

זיגמונד שול נולד ב11 בינואר 1916 בקאסל, גרמניה. שול למד קומפוזיציה עם פאול הינדמית', עד שנמלט לפראג לחפש מקלט מפני הרדיפה הגרמנית. בין השנים 1937-1938, למד אצל המלחין הצ'כי המפורסם אלואיס הבה, שהפך למנטור וחבר קרוב. שול אף פיתח חברות קרובה עם רבי ליבן מבית הכנסת הישן-חדש בפראג. 
בשהותו בפראג, שול גילה בבית הכנסת של לייבן כתבי יד מימי הביניים של מזמורים בעברית. הגילוי הצית את עניינו בנושאים מוסיקליים יהודיים, ושול החל לשלב אותן בהלחנותיו. בעקבות התעקשותו של הבה, המשימה של תעתוק כתבי היד הוטלה על שול ע''י הרשויות במשרדים של הקהילה היהודית בפראג.
קרא עוד
Close

בצלאל שולזינגר - ביוגרפיה

 
נולד באומן, וידוע גם כ’בצלאל אודסר’. שימש כחזן באודסה ל35 שנה בערך, ומאוחר יותר עבר לירושלים.
הלחנותיו (שהועתקו בידי תלמידיו) השיגו פופולריות גדולה והיו בעלות השפעה רבה על המוסיקה לבית הכנסת
 
מקור: אוליברסטון, דיוויד מ.ל. ‘’שולזינגר, בצלאל’’. אנציקלופדיה ג’ודאיקה; נולמן, מייסי. ‘’שולזינגר, בצלאל’’. האנציקלופדיה התמציתית למוסיקה יהודית
 
לביוגרפיה מלאה באתר ג’פרי שיסלר, (אנגלית) לחץ כאן
קרא עוד
Close

ברוך שור - ביוגרפיה

ברוך שור נולד בלמברג, שם למד חזנות. לחניו פורסמו ע''י בנו, ישראל.

קרא עוד
Close

אנשל שור - ביוגרפיה

 
קרא עוד
Close

אריך וולטר שטרנברג - ביוגרפיה

אריך וולטר שטרנברג (ברלין 1891 - תל אביב 1974, היגר בשנת 1932) היה המלחין המקומי הראשון שיצירותיו בוצעו ע''י התזמורת הפלשתינית (1937). סגנונו היה שמרני לרוב, פוסט-רומנטי, קולח ועשיר. מאוחר יותר יצירותיו נחשבו לעיתים קרובות כ''לא-מקומיות'' או ''יותר יהודיות מישראליות'' מכיוון שרוח התקופה העדיפה עירוב בין מזרח ומערב, ולכןלא הן הוערכו כראוי, כדוגמת יצירתו הגדולה - שנים עשר שבטי ישראל - ווריאציות סימפוניות שכתב בשנת 1938.

קרא עוד
Close

לאון שידלובסקי - ביוגרפיה

 
קרא עוד
Close

אמנון שילוח - פרסומים

אמנון שילוח - ביוגרפיה

קרא עוד
Close
Biographies_4

שכטר, רפאל

מנהל מקהלה ומנצח אופרה בטרזיינשטאט (טרזין)
1905-1944

רפאל שכטר - ביוגרפיה

רפאל שכטר נולד ב27 במאי 1905 בבראילה (רומניה). לאחר מלחמת העולם הראשונה, עבר לברנו, שם החל את לימודיו הרשמיים במוסיקה. הוא המשיך בלימודיו בקונסרבטוריון למוסיקה בפראג, שם קיבל תואר בניצוח והלחנה, ופסנתר במאסטר סקול. לאחר סיום לימודיו ייסד שכטר אופרה קאמרית מצליחה, והיה מבוקש כמורה לפיתוח קול.
קרא עוד
Close

Pages