ביוגרפיות

מרדכי גבירטיג - ביוגרפיה

גבירטיג התפרסם כטרובאדור יהודי שמלחין וכותב את שיריו. עבודתו הפכה לפופולארית בכל רחבי הגולה והעם לפני שקיבלה הכרה על-ידי מבקרים ספרותיים.

בשנת 1936 מ.קיפניס אסף ערך והוציא לאור  את עבודתו של גבירטיג ובהמשך פרסם תוספות לעותק המקורי בשנת 1942 ואחר כך ב 1948. שירו המפורסם ביותר "העיירה בוערת" חובר בתגובה לפוגרום הפולני בשנת 1938 בעיר פז'יטיק. גבירטיג נרצח על-ידי הנאצים בשנת 1942, ביוני, עם אשתו ושתי בנותיו. בשנת 1967 פורסם בעברית האוסף "העיירה בוערת", שהוא אוסף של שיריו האחרונים שנכתבו בגטו קראקוב .

קרא עוד
Close

מרים גדעון - ביוגרפיה

נולדה בגרילי, קולורדו, ארצות הברית. תחילה, למדה מוסיקה מדודה הנרי גדעון שהיה נגן עוגב ומנהל מקהלה בבית כנסת בבוסטון. ב-1926 קיבלה תואר ראשון במתמטיקה וצרפתית ובמקביל המשיכה ללמוד מוסיקה. כעבור זמן, עברה ללמוד מוסיקה בניו יורק שם התחנכה אצל מורים שונים, ביניהם לזר סמינסקי. ב-1946 קיבלה תואר שני במוסיקולוגיה באוניברסיטת קולומביה, וב-1970 השלימה דוקטורט בקומפוזיציה מהסמינר התיאולוגי היהודי. היא לימדה במוסדות שונים: בניו יורק בסיטי קולג', הסמינר התיאולוגי היהודי (1955-91) ובית הספר למוסיקה של מנהטן (1967-91).

קרא עוד
Close

יוסף מיכאל גוזיקוב - ביוגרפיה

מוסיקאי. נולד למשפחת כלייזמרים בשקלוב, בלרוסיה.
התפרסם באירופה כוירטואוז, במהלך מסע הופעות עם כלי דמוי קסילופון שבנה בעצמו בשם ''Holz und Stroh'' - עץ וקש, עליו ניגן יצירות מפורסמות של תקופתו. 
הופיע בפני מלך בלגיה לאופולד, ומוסיקאים חשובים כדוגמת מנדלסון וליסט. יש שמחשיבים אותו כנגן הכלייזמר המפורסם בכל הזמנים, וכאחד הראשונים להופיע בפני קהל מערבי.
 
 
קרא עוד
Close

אברהם גולדפדן - ביוגרפיה

אברהם גולדפאדן אשר ידוע כאבי התאטרון האידי נולד בסטאטו-קונסטאנטינוב באוקראינה. כדי להמנע מגיוס לצבא, אביו של גולדפאדן ניצל חוק חדש שסטודנטים יהודיים בבתי ספר ציבוריים לא יגויסו לשירות צבאי. בבית הספר הזה למד גולדפאדן אצל אברהם בר גוטלובר שכתב ספרות עברית ויידית. אחר כך למד בסמינר רבני בז'יטומיר באוקראינה ושם הוא החל לכתוב פואמות, שירים, בלדות והיה מעורב בהפקות של פורימשפיל. בעודו עובד כמורה, גולדפאדן הוציא לאור אוסף של שיריים עבריים בשנת 1862 בעתון ,המליץ" וחלק מהפואמות היידיות שלו פירסם בעתון "קול מבשר" זמן קצר לאחר מכן.

קרא עוד
Close

ישראל גולדפרב - ביוגרפיה

מחבר: עופר רונן
ישראל גולדפרב נולד בשיניאווה, גליציה (היום פולין), והיגר לניו יורק ב1893. למרות שניחן בקול נעים וכשרון מוסיקלי, דווקא אחיו - שמואל אליעזר גולדפרב, היה זה שקיבל את תואר המוסיקאי במשפחה.
 
קרא עוד
Close

ג'ני גולדשטיין - ביוגרפיה

כוכבת תיאטרון היידייש ג'ני גולדשטיין נולדה בניו יורק בשנת 1896.
גולדשטיין החלה לשחק בגיל שש, משחקת תפקידי ילדים לצד שחקנים גדולים כדוגמת ברטה קאליש,, קני ליפצין ודויד קסלר. 
ילדותה, ולאחר מכן גם שנות הבגרות המוקדמות, סבבו סביב תיאטרון היידיש; בגיל 16 היא כבר הריצה תאטרון משלה ביחד עם בעלה, מקס גייבל. 
קרא עוד
Close
Close

לויס גילרוד - ביוגרפיה

לביוגרפיה מלאה (אנגלית) בארכיון מילקן, לחץ כאן

קרא עוד
Close

לייב גלאנץ - פרסומים

לייב גלאנץ - ביוגרפיה

לייב גלנץ נולד בקייב בשנת 1898. אביו היה חזן בבית הכנסת של טלנה-חסידים, ובגיל צעיר לייב הקטן אומן וקיבל עידוד להוביל את התפילה בקהילה של אביו. כמתבגר, לייב היה מעורב בקבוצות ציוניות שונות וערך מפעם לפעם נסיעות לישראל. הקריירה הרשמית שלו כחזן החלה כאשר קיבל משרות של חזן בקישינב וברומניה. בשנת 1926 הוא היגר לארה"ב היכן שמונה לחזן ראשי בביה"כ אוהב שלום בברוקלין שבניו-יורק.

גלנץ התנגד לסגנון הווקאלי הבכייני של בני דורו.

קרא עוד
Close

ארתור גלברון - ביוגרפיה

לביוגרפיה של ארתור גלברון באתר הארכיון למוסיקה יהודית IMI - לחץ כאן

קרא עוד
Close

Pages