ביוגרפיות

אליהו זאלודקובסקי - פרסומים

אליהו זאלודקובסקי - ביוגרפיה

אליהו זאלודקובסקי נולד במיצ'ט, פולין. הוא היה בנו של חזן ידוע בקאליש, נח זאלודקובסקי (1859-1931), שכונה ''רב נח לידר'' (Reb Noah Lieder) .
אליהו למד עם אביו ועם חזנים אחרים, בנוסף לקונסרבטוריונים במילאנו וברלין.
הוא החזיק בתפקידי חזן בוורשה, וילנה, וליברפול שבאנגליה. בשנת 1926 נסע לארה''ב, שם שימש כחזן בניו יורק ודטרויט. 
 
כתב אוספי ביוגרפיות של חזנים מפורסמים - Di Kultur-Treger fun der Yidisher Liturgie , ופרסם את הלחנותיו הליטורגיות של אביו ושלו בשם ''תפילת נח ועבודת אליהו'' .
 
 
קרא עוד
Close
Close

סלומון זולצר - ביוגרפיה

 

נולד בהוהנאמס, אוסטריה. זולצר שימש כחזן בעיר מולדתו, ולאחר מכן מונה כחזן בבית הכנסת הגדול של וינה (הידוע גם כ Seitenstettengasse ), שם נשאר למשך 55 שנה. הוא היה חזן מוערץ ודמות לחיקוי בזמנו, והוערך לא רק בקהילה היהודית אלא גם מחוצה לה. 

קרא עוד
Close
Close

זלמאן זילברוויג - ביוגרפיה

 
זלמאן זילברוויג נולד בעיירה קטנה מחוץ ללודז', פולין. אביו, צבי הירש זילברוויג, היה סופר ביידיש ועברית.
כילד, עבר זלמאן עם משפחתו ללודז' ושם נרשם לבית ספר יהודי דתי מודרני. הוא המשיך בלימודיו בישיבת לידא של רבי יצחק יעקב ריינס.
 
התקשרותו הרשמית לתאטרון הידייש החלה בשנת 1912, כאשר הפך מעורב בניהול להקות תאטרון הידייש והעברית. בסביבות אותו זמן עזר זילברוויג להקים את ארגון  Lodz Yiddish Dramatic Actors (שחקני הדרמה הידיים בלודז') - LIDA. 
קרא עוד
Close

יוסף זינגר - ביוגרפיה

נולד בהילניק, הונגריה, ושימש כחזן בביטום, נירנברג וכן וינה, שם ירש את סלומון זולצר
הוא פרסם מספר מחקרים על מוסיקה יהודית, והיה מהראשונים לחקור מזמורי תפילה בשיטות מדעיות, במטרה לארגן במערכת את סגנונות התפילה המסורתיים.
 
מקור: האנציקלופדיה התמציתית למוסיקה יהודית, מייסי נולמן
קרא עוד
Close

משה זכות - ביוגרפיה

למאמר של אדווין סרוסי : עולמו המוסיקלי של משה זכות לאור שירת הקודש שלו

ניתן למצוא את המאמר גם בJSTORE - לחץ כאן

קרא עוד
Close

שמואל זלמנוב - פרסומים

Close

פנינה זלצמן - ביוגרפיה

''הגברת הראשונה של הפסנתר בישראל'' ו''(היא) נחשבת לפסנתרנית ילידת-ישראל הראשונה לזכות בתהילה בינלאומית'' - משפטים אלו ודומים אחרים צובעים מאמרים רבים אודות פנינה זלצמן. היא הייתה הפסנתרנית הידועה הראשונה לכבוש במות קונצרטים באירופה ואסיה בשנות הארבעים, אפילו לפני ייסוד מדינת ישראל. בנוסף, נחשבה לאחת משגרירי התרבות המוערכים ביותר ב50 השנים האחרונות. וחשוב מכך, היא הייתה הפסנתרנית היחידה לחצות את סף 200 הופעות עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית.
 
קרא עוד
Close

Pages