ביוגרפיות

אברהם סגל - ביוגרפיה

אברהם סגל (אברום שפילר) נולד בצפת, ארץ ישראל. הוא היה נגן קלרינט, ונגן הכלייזמר האחרון מהדור שלפני המדינה. הוא ידוע כמורהו הלא רשמי של מוסא ברלין. 

קרא עוד
Close

יצחק סדאי - ביוגרפיה

קרא עוד
Close

מרדכי סובול - ביוגרפיה

נולד בחדרה, ישראל, שם הופיע כחזן כבר מגיל צעיר. הוא הלחין, תזמר ועיבד יצירות רבות לחזן ולמקהלה. אחד הפרוייקטים המרכזיים של סובול היה ייסוד אנסמבל יובל לחזנות ומוסיקה יהודית, שם הוא משמש כמנהל מוסיקלי ומנצח.

מקורות: אנציקלופדיה ג'ודאיקה, אתר אנסמבל יובל

לקריאה נוספת באתר אנסמבל יובל על מרדכי סובול, לחץ כאן

קרא עוד
Close

גיזלה סוליטאנו - ביוגרפיה

אתנומוסיקולוגית רומנית שאספה כמות גדולה של מוסיקה עממית ודתית, אשכנזית וספרדית גם יחד, ברומניה. היא חקרה גם בתחומים אתנומוסיקולוגיים אחרים, כדוגמת מוסיקה עממית של הטטרים וקהילות טורקיות ברומניה, וכן הפסיכולוגיה של מוסיקה עממית.

מקורות: אנציקלופדיה ג'ודאיקה. The World of Music

קרא עוד
Close

אדוו'רד סטארק - ביוגרפיה

אדוורד סטארק נולד בשנת 1856 בהוהנמס, אוסטריה, לאב ג'וזף סטארק, חזן מקומי ושוחט. כנער צעיר, אדוורד שר במקהלת אביו ביחד עם שלושת אחיו הגדולים.
 
בשנת 1871, אדוורד ומשפחתו היגרו לאמריקה כדי להצטרף לשלושת אחיה הגדולים של משפחת סטארק שעברו לשם בשנות ה60. משפחת סטארק התיישבה בקהילה היהודית הגרמנית שהתרכזה ב''East 50’s'' של ניו יורק סיטי, וג'וזף נשכר לשמש בקהילת עדת ישראל.
אדוורד עבר למשך 20 שנה עם אחיו בעסקי הלבשה, ועסק בפעילות מוסיקלית בזמנו החופשי. באפריל 1884, סטארק נישא לרוז ויינברגר, ולזוג היו ארבעה ילדים. 
 
קרא עוד
Close

רוברט סטארר - ביוגרפיה

נולד בוינה, והגיע לארץ ישראל לאחר סיפוח אוסטריה ע''י הצבא הנאצי הגרמני. לאחר ששירת בחיל האוויר הבריטי, השתקע בארה''ב, שם לימד במספר אקדמיות. כמלחין, סטארר כתב מוסיקה לבלט, אופרה, קונצ'רטי, וסגנונות אחרים. יצירותיו כוללות יצירות עם נושאים יהודיים או טקסט עברי, כדוגמת קהלת, תפילת ערב שבת ועוד.

מקורות:

שקד, יובל. ''סטארר, רוברט'', אנציקלופדיה ג'ודאיקה

לביוגרפיה מלאה בארכיון מילקן (אנגלית), לחץ כאן

קרא עוד
Close

יהויכין סטוצ'בסקי - פרסומים

יהויכין סטוצ'בסקי - ביוגרפיה

נולד ברומני אוקראינה, 1891 ונפטר בתל אביב בשנת 1982 (היגר ב1938). היה נגן ידוע כנגן צ'לו, מלחין, מעבד וכותב; מייסד החברה לפיתוח מוסיקה יהודית בוינה, נגן צ'לו ברביעיות מיתרים וינאיות מפורסמות (ג'נה קוורטט וקוליץ' קוורטט). מיד לאחר הגירתו עודד מלחינים ישראליים לכתוב מוסיקה המבוססת על מורשת יהודית. כשלעצמו, הוא העדיף מלודיות אשכנזיות חסידיות ממזרח אירופה, אשר לעיתים קרובות ביצע ועיבד בעצמו. הקונצרטים אשר יזם בבית ברנר שבתל אביב עודדו מלחינים צעירים רבים בזמנו, כי סטוצ'בסקי ארגן שיצירותיהם יושמעו שם. הוא זכה שלוש פעמים בפרס אנגל (1958, 1959, 1966) על הלחנותיו.

קרא עוד
Close

דויט סיוויטה - ביוגרפיה

מוסיקאי איטלקי. אחד מקבוצת מוסיקאיים יהודיים מקושרים עם חצר בית האצולה קונז'אגה. (Gonzagas of Mantua). ידוע עבור פרסום יחיד: אוסף של 17 קנצ'וני (שירים איטלקיים) לשלושה קולות, אשר מסומנים כ''מדריגלים בעברית'' (Madrigali Ebrei)
 
מקור: אנציקלופדיה ג'ודאיקה
 
לקריאה נוספת על דויט סיוויטה, לחץ כאן
קרא עוד
Close

גרשון סירוטה - ביוגרפיה

גרשון סירוטה נולד בשנת 1874 בפודוליה, שם שימש אביו כחזן המקום. בילדותו, סייע לאביו לעיתים קרובות בהובלת התפילה בבית הכנסת המקומי. בגיל 13, נסע לבקר את סבו וסבתו באודסה ונשכר להוביל תפילה בבית המדרש המקומי, שם היה סבו חבר. חבר הנאמנים, ושאר מוסיקאים מקצועיים שנכחו במקום, נדהמו מכשרונו של הנער הצעיר. 
קרא עוד
Close

צ'רלס קנסינגטון סלמן - ביוגרפיה

נולד בלונדון, והיה לפסנתרן קונצרטים מגיל צעיר. כמלחין, כתב יצירות לפסנתר, עוגב, תזמורת ואופרה, והיה בעל עניין מיוחד במוסיקה דתית לבית הכנסת. הוא כתב 124 גרסאות מוסיקליות לתפילות שבת של היהדות הרפורמית. 

מקורות: אנציקלופדיה ג'ודאיקה, האנציקלופדיה היהודית

לביוגרפיה נוספת באנציקלופדיה היהודית, לחץ כאן (אנגלית)

קרא עוד
Close

Pages