ביוגרפיות

מנשה רבינא - פרסומים

מנשה רבינא - ביוגרפיה

נולד בפריאסלב, אוקראינה. למד מוסיקה בגרמניה, והיגר לארץ ישראל בשנת 1924, שם הפך פעיל מאוד בסצנת המוסיקה המקומית. רבינא פרסם ספרים ומאמרים על אספקטים שונים של מוסיקה יהודית, והלחין שירי עם בעברית, שירי ילדים ומספר יצירות לפסנתר.

 

מקור: האנציקלופדיה התמציתית למוסיקה יהודית, אנציקלופדיה ג'ודאיקה

קרא עוד
Close

ישראל רבינוביץ' - ביוגרפיה

נולד בביטן, רוסיה. רכש את ידיעותיו המוסיקליות הראשונות בבית, ומנגינה בהרכב כלייזמר.
היגר לקנדה בשנת 1911, שם המשיך ללמוד ולנגן. בזמן שחי במונטריאול, פרסם רבינוביץ' מגוון כתבים על מוסיקה יהודית וערך את הCanadian Jewish Eagle
 
מקור: אנציקלופדיה תמציתית למוסיקה יהודית; אתר הספרייה היהודית הציבורית 
לביוגרפיה נוספת באתר הספרייה 0אנגלית) לחץ כאן
קרא עוד
Close

שלמה רביץ - ביוגרפיה

נולד בנבהרדק, רוסיה. שימש כחזן בקהילות שונות באירופה ודרום אפריקה, לפני שהיגר לישראל בשנת 1932, שם הפך לחזן פופולרי בתל אביב. הוא פרסם את 'קול ישראל', עבודה בשני כרכים הכוללת את הלחנותיו ועיבודים לנעימות מסורתיות.
 
מקור: אנציקלופדיה ג'ודאיקה
 
לביוגרפיה באתר של ג'פרי שיסלר (1971) לחץ כאן (אנגלית)
קרא עוד
Close

יאן רדזינסקי - ביוגרפיה

נולד בוורשה, פולין, והיגר לישראל בשנת 1969. למד באקדמיה למוסיקה בתל אביב.
בשנת 1977, עבר לארה''ב ולמד באוניברסיטת ייל, שם היה סטודנט של קשישטוף פנדרצקי וקיבל תואר דוקטור ב1984.
פרסיו כוללים שני ACAP Standard Awards (בשנת 1989 ו1997), וMellon Fellowship בשנת 1985.  לפי יובל שקד, הלחנותיו של רזידנסקי ממזגות אלמנטים מוסיקליים של חזנות יהודית מזרח אירופאית, הטרופוניה מהמזרח התיכון, וטכניקות מערביות בנות זמננו, תוך כדי שמירת המחויבות למלחינים המערביים הגדולים של העבר.
קרא עוד
Close

רות רובין - ביוגרפיה

לביוגרפיה מלאה (אנגלית) בארכיון הנשים היהודיות, לחץ כאן

קרא עוד
Close

זיידל רובנר - ביוגרפיה

קרא עוד
Close

משה רודינוב - ביוגרפיה

משה רודינוב נולד בליובך, אוקראינה. הוא התייתם בגיל שמונה, והושם במשמרת אצל גדליה ויינהאוז, חזן מקומי. כבר בגיל צעיר הופיע כחזן בבתי כנסת מקומיים. בשנת 1904 הובא לקייב, שם חי עם דודו והצטרף למקהלת בית כנסת ברודסקי. 
בסביבות 1913, רודינוב עזב לאודסה כדי ללמוד. הוא סיים את לימודיו בקונסרבטוריון אודסה בשנת 1918, לאחר שנאלץ לעשות הפסקה בלימודיו בעקבות גיוסו לצבא בשנת 1915 ולחימה במלחמת העולם הראשונה. 
בזמן לימודיו בקונסרבטוריון, פגש את אשתו לעתיד ושותפתו לשירה, רות לויאש. 
 
קרא עוד
Close

מנדי רודן - ביוגרפיה

מנדי רודן נולד ביאסי, רומניה. הוא למד כינור וניצוח באקדמיה למוסיקה בבוקרשט (1945-1949), ולאחר מכן עבד כמנצח. הוא עזב את רומניה בשנת 1961 והשתקע בישראל. רודן ניצח על מגוון תזמורות בישראל, כולל התזמורת הפילהרמונית הישראלית, תזמורת באר שבע (אותה גם ניהל בין השנים 1963-1972); התזמורת הסימפונית של רדיו ישראל, שם הציג יצירות ישראליות חדשות; וכן מספר תזמורות בחו''ל.
בנוסף לניצוח, רודן היה המנהל של האקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים (1984-1993). לפי וויליאם י. אליאס, ''כמלחין הוא נוטה לכיוון פוסט-רומנטי ופחות מוסיקה קיצונית בת זמננו''
 
מקורות:
קרא עוד
Close

שלמה רוזובסקי - ביוגרפיה

שלמה רוזובסקי, בנו של החזן החשוב ברוך לייב רוזובסקי, נולד בריגה בשנת 1878. לאחר השלמת תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת קייב, המשיך ללימודי מוסיקה בקונסרבטוריון המלכותי בסנט פטרבורג, תחת המורים רימסקי-קורסקוב, גלאזונוב וליאדוב, וניצוח עם ניקיש בקונסרבטוריון לייפציג. הוא עזר לייסד את החברה למוסיקה עממית יהודית בסנט פטרבורג בשנת 1908, ושימש כמנהל המוסיקלי של הYiddishArtTheater (תאטרון האמנות היהודית)
 
קרא עוד
Close

ברוך לייב רוזובסקי - ביוגרפיה

נולד בנליבוקי, וילנה. שימש כחזן בבית הכנסת הגדול בריגה והיה חזן פופולרי מאוד בזמנו. 
רוזובסקי הלחין מספר יצירות לבית הכנסת, החשובה ביותר מביניהן היא ''שירי תפילות''
אביו של החוקר והמורה שלום רוזובסקי.
 
מקור: האנציקלופדיה התמציתית למוסיקה יהודית, ג'פרי שיסלר.
 
קרא עוד
Close

Pages