מיכאל לוקין

מיכאל לוקין
חוקר ואוצר של שירים ביידיש

יליד לנינגרד (כיום סנט-פטרבורג), ברה"מ, בוגר האקדמיה למוסיקה בירושלים, אוניברסיטת בר-אילן (לימודי מידע) והאוניברסיטה העברית בירושלים (יידיש, מוסיקה יהודית). חוקר פולקלור מוסיקלי של היהדות האשכנזית. זוכה מלגת נשיא (2012-2016) ומלגת המכון למדעי היהדות לשנת 2015.

כמו כן, אוצר בתחום המוסיקה המסורתית במזרח־אירופה במרכז לחקר המוסיקה היהודית שבאוניברסיטה העברית, ועמית מחקר ב"מרכז לחקר תרבויות מקום בעולם היהודי בעידן המודרני – דעת המקום".

כעת דוקטורנט באוניברסיטה העברית, עוסק בפולקלור המוסיקלי ביידיש. מחקרו של לוקין שואף לעודד שיח רב־תחומי על־אודות התרבות העממית של יהודי מזרח־אירופה. מאמריו פורסמו בפינלנד, ברוסיה ובישראל. ביבליוגרפיה מוארת בפולקלור מוסיקלי של יהודי מזרח־אירופה, שהרכיב בשיתוף עם פרופ' וולטר־זאב פלדמן מאוניברסיטת ניו־יורק, התפרסמה לאחרונה בסדרהOxford Bibliographies in Jewish Studies.

התקליטור שערך, "וועמען וועסטו זינגען, וועמען?", בהוצאת האוניברסיטה העברית (2015), זכה לשבחים של העיתון "פֿאָרווערטס" ושל כתבי־העת AJL Reviews, ARCS Journal, Yearbook for Traditional Music. הקלטות השדה שביצע – של ניגוני חסידים ושל השירים ביידיש, בהיקף של למעלה מ-100 שעות – שמורות בארכיון הצליל של הספרייה הלאומית

דוא"ל: 
michael.lukin@gmail.com
Close