אורופה רוסי

זמרת
Late 16th - early 17th centuries
 
ידועה גם כמדאם אורופה. הייתה זמרת בחצר משפחת גונזגה במנטואה, איטליה, בסוף המאה ה16 - תחילת המאה ה17. אורופה הייתה אחותו של המלחין והמוסיקאי סלומון רוסי, ואשתו של מנהיג הקהילה היהודי דויד בן אלישע. היו לה שני ילדים, בונאיטו ואנג'לו. היא נחשבת לזמרת היהודית המקצועית היחידה בזמנה, והראשונה לזכות בתהילה מחוץ לקהילה היהודית. 
לא הרבה ידוע על מדאם אורופה, והמידע מגיע מרשומות המשכורת של חצר הנסיכות, ומכתביהם של אנשים שהיו בקונצרטים שלה. ג'ודית פינוליס (באנציקלופדיה ג'ודאיקה) מעלה מספר השערות על חייה של אורופה, שכנראה היא שרה באנסמבל מקהלה נשי, וניגנה בכלי ליווי כדוגמת לאוטה. הנחה ידועה היא שמדאם אורופה השאילה את שם הבמה שלה כאשר שרה ''האונס של אירופה'' מאת ג'ובאני גסטולדי, בהופעה מפורסמת ב1608 כחלק מהפסטיבלים לכבוד נישואי נסיך הכתר פרנצ'סקו גונזגה ומרגריטה מסבוי. 
דון הרן, עם זאת, דוחה השערה זו בטענה שהיא הייתה ידועה כמדאם אורופה כבר בסביבות 1580
 ולמעשה אורופה היה שם שניתן מדי פעם לנערות באיטליה של אותם זמנים.
 
מקורות:
פינוליס, ג'ודית. ''רוסיה, מדאם אורופה דה'', אנציקלופדיה ג'ודאיקה. עורכים מייקל ברנבאום ופרד שקולניק. כרך 17, עריכה שנייה. דטרויט: מקמיליאן רפרנס ארה''ב, 2007; הרן, דון. ''מדאם אורופה, זמרת יהודייה ברנסנס המאוחר במנטואה'' פסטה מוסיקולוגיקה: מאמר לכבוד ג'ורג' ג. בולווי (Buelow). עורך מתיסן, תומס ג'יי, בניטו ו. ריברה, וג'ורג' ג. בולווי. סטויוויסנט, ניו יורק: הוצאת פנדרגון, 1995. עמ' 197-233; טייטס, אמילי, הנרי, סונדרה וטלן, שריל. מדריך JPS לנשים יהודיות, 600 לפנה''ס - 1900 לספירה. פילדלפיה: החברה לפרסומים ישראליים, 2003; דוברוב, אנדי. ''אנסמבל ברוקד מציג: מוסיקה מהגטו של איטליה במאה ה16'', אתר התאטרון היהודי; ''סלומון רוסי'', מיוזיק אקדמי אונליין.

AddToAny