אנשל שור, בנו של החזן החשוב מלמברג ברוך שור, היה מעמודי התווך של תאטרון הידייש בניו יורק ופילדלפיה. הוא עבד כמלחין, כותב, ליריקן ומנהל במשך מעל לשלושים שנה. בשלושת עשורי הפעילות שלו, שור שיתף פעולה עם מספר מהמפורסמים שבשחקני ומלחיני תאטרון הידייש, כדוגמת יוסף רומשינסקי, שלום סקונדה, אברהם אלשטיין, ארנולד פרלמוטר, הרמן וו'ול, מולי פיקון ורבים אחרים. מתוך קורפוס המגוון והמרשים של שור, שתי יצירות צריך לציין במיוחד: האופרטה 'שיר השירים' (1911) והשיר 'מיין יידישע מיידלה'' (Mayn yidishe meydele). האופרטה שיר השירים, עם מוסיקה מאת יוסף רומשינסקי, בוצעה לראשונה בתאטרון טליה ב6 לאוקטובר 1911. האופרטה הפכה למרכיב מרכזי ברפרטואר תאטרון הידייש, ובוצעה תכופות בעשורים שלאחר הבכורה. בעקבות ההצלחה של הפרמיירה, רומשינסקי התגאה לכאורה כי האופרטה הייתה ''האופרה ביידיש הרומנטית הראשונה''. 
שור כתב את המילים עבור השיר המפורסם ''מיין יידישע מיידלה'', שהייתה השיר הראשי בקומדיה המוסיקלית של שלום סקונדה משנת 1927, ''Zayn yidishe meydl''. בכורת המחזה הייתה בתאטרון הליברטי של שור בברוקלין, ניו יורק. גרסאות כיסוי של הלהיט פורסמו לאחר מכן ע''י אמנים ידיים רבים, כולל יאן פירס, יעקב סנדלר, והאחיות ברי (קלאיר בארי ומרנה בארי). השיר אף נכלל במספר אוספים של מוסיקת תאטרון ביידייש שפורסמו לאחרונה.
 
על מנת ללמוד עוד על ההסטוריה וההקשר של ''מיין יידיע מיידלה'', ניתן לבקר בארכיון מילקן ולעיין בתערוכה שלהם ''שירים גדולים של הבמה הידיית''. (אנגלית) - לחץ כאן
 

AddToAny