גרשון אפרת

חזן ומלחין
1890 - 1978

גרשון אפרת נולד בסרוצק, פולין. עם מות אביו כשהיה בן עשר עבר אפרת להתגורר עם סבו, החזן משה פרומברג. הוא רכש את הכשרתו המוסיקלית הראשונית במקהלה של סבו, עמה נסע והופיע במקומות שונים. כבר בגיל 17 היה אפרת למנהיג מקהלה בזגרש. עם הגירתו לפלשתינה ב-1909, החל ללמוד חזנות והרמוניה עם א.צ. אידלסון  ועבד כמנהל מקהלה. הוא עקר לארצות הברית ב-1911, שם המשיך את לימודיו בניו יורק עם הרמן שפילטר ויוסף אחרון. ב-1918, מונה לחזן בית הכנסת "בית אל" בנורפולק, וירג'יניה ולאחר מכן המשיך כחזן בית הכנסת "בית אלוהים", אשר בניו יורק. לבסוף, מצא את מושבו כחזן בית הכנסת "בית מרדכי" בפרת' אמבוי, ניו ג'רזי, שם כיהן מ-1927 עד לפרישתו ב-1957.

מלבד קריירת החזנות שלו, אפרת לימד מוסיקה יהודית בבתי ספר עבריים בניו יורק ובהיברו יוניון קולג'. הוא כיהן כנשיא "פורום המוסיקה היהודית" והיה חבר בהנהלת "המועצה הלאומית למוסיקה יהודית". כמלחין, כתב אפרת יצירות ליטורגיות רבות לצד יצירות ווקאליות ואינסטרומנטליות אחרות.

הוא ידוע בעיקר בזכות ספרו "Cantorial Anthology" , אוסף בן חמישה כרכים של יצירות מוסיקליות לבית הכנסת, לחזן ולמקהלה הנפרשים על פני לוח השנה היהודי כולו. האנתולוגיה מכילה יצירות מוסיקליות עתיקות ובנות זמנו ממספר מסורות יהודיות.

מקורות:

Encyclopedia Judaica;  The music of Gershon Ephros, Solomon Rosowsky, Heinrich Schalit, Jacob Weinberg /‎ edited by Lewis Appleton.‎

AddToAny