— פריטים ביבליוגרפיים

הו, תוכי רב יופי! שירי נשים יהודיות מקרלה

Title:
הו, תוכי רב יופי! שירי נשים יהודיות מקרלה
60
מוציא לאור: 
מרכז לחקר המוסיקה היהודית, האוניברסיטה העברית בירושלים
סוג חומר: 
הקלטות
מסורת: 
קוצ'ין
מקום פרסום: 
ירושלים
שנה: 
2004
מקום הקלטה: 
ישראל, קוצ'ין
מהדורה: 
1
סדרה: 
אנתולוגיה של מסורות מוסיקה בישראל
כרך: 
18
עמודים: 
תקליטור וחוברת
מספר הקלטה: 
AMTI 0403
סוג הקלטה: 
הקלטה מחקרית
מדיה: 
תקליטור
שפות: 
מלאיאלם
ארץ / אזור: 
הודו
תיאור: 

מאות שנים היו הנשים היהודיות של קוצ'ין שרות שירים יהודיים בשפת מליאלם של קרלה, הארץ הטרופית הקדומה בחוף הדרום-מערבי של הודו, שבה נולדו. 42 השירים שבתקליטור הם אך מעט מן הרפרטואר המסורתי של שירי נשים יהודיות במליאלם. רפרטואר זה כולל יותר מ300 טקסטים, אך המנגינות של רובם נשכחו. עד לאחרונה היו השירים וביצועם בסכנת הכחדה, שכן כמעט כל יהודי קוצ'ין היגרו לישראל, ובני הדור הצעיר אינם מבינים עוד מליאלם. למרבה המזל, הוקם פרוייקט משותף ובו צוות בינלאומי של חוקרים, שלומדים ומתרגמים את השירים, וכן קבוצה של נשים קוצ'יניות המסורות להחייאת ביצועם. תקליטור זה הוא אחד מפירות שיתוף הפעולה הזה. תרגומי השירים מופיעים בספר "יפהפייה - שירת הנשים של יהודי קרלה" בהוצאת מכון בן צבי (ירושלים, 2004).

 

מבצעות: שמחה יוסף, חנה יצחק, רחל קלע, וינוס ליין, שרה כהן, רובי ס' הלגואה, טובה סופר, רחל נחמיה, לאה א' אליהו, מרים דניאל, רבקה יהושוע, גליה חקו.

ניתן להאזין לאלבום זה בספוטיפיי, להוריד מאמזון כקובץ mp3, או למצוא אותו באפל מיוזיק.

שיר ברכה

שיר ברכה שנועד להזדמנויות שונות - בעיקר לחתנים לתינוק לפני שהוא נימול ולפדיון הבן. נוסחים של השירים נמצאו בתוך 19 מחברות שירים. ריבוי הנוסחים מעיד על הפופולריות של השיר אך מקשה על הפענוח שלו. השיר עוסק בעיקר בלידה ומהדהדות בו כמה ברכות מתוך תפילת שחרית.

ה' באייר

שיר ציוני בשפת מליאלם החוגג את הכרזת העצמאות של מדינת ישראל בה' באייר תש"ח. השיר משבח את הצעירים היהודים שהשתחרר מעול 'האנגלים האכזרים'. המילים הוצמדו ללחן של השיר "Enni enni parkkum manam" מסרט הקולנוע הטמילי Valukayi (חיים) מאת ר' סודארסאנאם (R. Sudarsanam) שהיה פופולרי באותם ימים. הוא הושר בימי העצמאות בראשית שנות החמישים בקהילת צ'נדמנגלם. הבית הראשון מתפקד כפזמון חוזר.

כשמשה קיבל חכמה

'שיר משחק' על ה'מוטאליאר' משה המקבל את התורה על הר סיני ומפיל את הלוחות מכיוון שנעשו כבדים. הוא קשור במדרש המספר שהאותיות עפו מן הלוחות כאשר משה ירד מן ההר וראה את העם סוגד לעגל הזהב. 'מוטאליאר' הוא כינוי שניתן למנהיגים של כמה קהילות בקרלה.

AddToAny