היסטוריה ומטרות

המרכז לחקר המוסיקה היהודית הנו מוסד אקדמי שמטרתו לתעד, לחקור ולפרסם מידע מחקרי אודות המוסיקה היהודית. המרכז נוסד בשנת 1964 על ידי פרופ' ישראל אדלר, והוא מהוותיקים שבמרכזי המחקר של הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא ממוקם בבניין הספרייה הלאומית שבקמפוס אדמונד י' ספרא של האוניברסיטה (גבעת רם), ובבנין יצחק רבין של המכון למדעי היהדות ע"ש מנדל שבקמפוס הר הצופים. סגל המרכז עובד בשיתוף פעולה הדוק עם המחלקה למוסיקולוגיה של האוניברסיטה העברית ועם המכון למדעי היהדות, כמו גם עם מחלקת המוסיקה וארכיון הצליל הלאומי שבספרייה הלאומית. כל ההקלטות והמסמכים שנאספו על ידי סגל המרכז נשמרים במחלקת המוסיקה ובארכיון הצליל הלאומי שבספרייה הלאומית.

תפקידו העיקרי של המרכז הוא לחקור את התרבויות המוסיקליות של קהילות יהודיות בעבר ובהווה. המחקר כולל אתנוגרפיות של מסורות בע"פ ששרדו עד ימינו, וכן מחקר היסטורי השופך אור על תרבויות מוסיקליות יהודיות בהקשרן החברתי, התרבותי וההיסטורי הרחב ביותר. הקשר זה נחוץ כדי להבין הבנה מלאה את המסורות המוסיקליות היהודיות, שכן הכרחי לבחון אותן על רקע התרבויות המוסיקליות של החברות הלא יהודיות שעמן היו היהודים בקשר הדוק במשך כאלפיים שנה. כך מבוצעים רבים מהפרויקטים בשיתוף עם עמיתים ומכונים ממקומות שונים בעולם, ומרחיבים את התמונה בשילוב מידע אודות תרבויות מוסיקליות נוספות שצמחו באותם מקומות.

תוצרי המחקרים הנערכים במרכז יוצאים לאור בארבע סדרות של פרסומים: יובל – קובץ מחקרים (ועתה גם יובל אונליין); יובל – סדרת מונוגרפיות (המופצת על ידי הוצאת הספרים ע"ש י"ל מאגנס); יובל – סדרת מוסיקה (תווים וחומרי מקור); והאנתולוגיה של מסורות מוסיקה בישראל (תקליטורים). המרכז מפיק גם את סדרת התקליטורים החדשנית "מוסיקה יהודית בת זמננו". לקבלת פרטים על הפרסומים ולרכישתם אנא פנו אל חנות המרכז.

AddToAny