— פריטים ביבליוגרפיים

יענו בקול שירים: שירי הדיואן של יהודי מרכז תימן

Title:
יענו בקול שירים: שירי הדיואן של יהודי מרכז תימן
80
מוציא לאור: 
מרכז לחקר המוסיקה היהודית, האוניברסיטה העברית בירושלים
סוג חומר: 
הקלטות
מקום פרסום: 
ירושלים, ישראל
שנה: 
2006
סדרה: 
אנתולוגיה של מסורות מוסיקה בישראל
כרך: 
19
עמודים: 
2 תקליטורים וחוברת
מדיה: 
תקליטור
שפות: 
ערבית
עברית
תיאור: 

מסורות המוסיקה של יהודי תימן עשירות הן, ועוררו מאז ומתמיד את עניינם של חוקרי המוסיקה היהודית, כפי שייחודיותה של תרבות יהודי תימן משכה כבר את ראשוני החוקרים במדעי היהדות. העניין בתרבות זו לא נפסק עד לימינו, גם אחרי הגירתם של רוב יהודי תימן לישראל ותרומתם הייחודית לעיצובה של התרבות הישראלית, ובכלל זה המוסיקה הישראלית לגווניה השונים. מכאן שגם היום יש חשיבות רבה בפרסום ההקלטות הארכיוניות של המוסיקה של יהודי תימן.

באלבום זה מובא מבחר מתוך אוסף ההקלטות שערכו נעמי בהט-רצון ואבנר בהט בשנות השבעים. הבחירה נעשתה לפי איכות הביצוע וההקלטה, ולאחר מכן לפי עקרונות וצירופים המייצגים אפיונים מרכזיים של שירת הדיואן. כמה מהשירים בתקליטורים אלה מובאים במספר ביצועים המופיעים ברצף, כדי לאפשר למאזין לעמוד על מגוון הלחנים והצירופים, תוך התמקדות במאפיינים מרכזיים של זמרת שירי הדיואן. כל זמר בוחר לו את בתי השיר שברצונו לשיר, וכן את הלחנים ואת המעברים ביניהם. הדבר גם מאפשר לעמוד על גלגולי השירים במסורת יהודי תימן ובזמר הישראלי.

 

מבצעים: צדוק צובירי, שלום קיסר, אורי כהן, מנחם ערוסי, יוסף עוזרי, יוסף כהן, יהודה כהן, זכריה יצחק, אהרן כהן, חיים כהן, דני כהן, ברוך יפת, אהרן עמרם, אהרן חבשוש, ישראל חבשוש. ושות'

ניתן להאזין לאלבום זה בספוטיפיי, להוריד מאמזון כקובץ mp3, או למצוא אותו באפל מיוזיק.

אם ננעלו דלתי נדיבים

שירה מאת שלם שבזי, שסימנה 'אלשבזי'. פיוט זה הוא אחד הנפוצים והמקובלים ביותר בקרב יהודי תימן. נהוג לשיר אותו בהזדמנויות רבות ושונות, בחתונות ובשמחות אחרות, ולחנים רבים לו. בתי הפיוט כתובים עברית וערבית לסירוגין.

שלום קיסר (אולפן הפונותיקה, YC 1181 ;27.1.1977), המלווה עצמו בהקשה על תוף, וקבוצת הגברים מקרית אונו, שרים את הבית הראשון והאחרון בליווי מחיאות כפיים. הזמר פותח בלחן המקובל ביותר לשיר, הלחן שנפוץ בישוב הארצישראלי בפי ברכה צפירה, והשירה היא שירת מענה: הסולן שר את הדלת והקבוצה עונה בסוגר. בתושיח עוברים ללחן שני, מהיר יותר. בתושיח מקובל המענה הבא: הסולן שר שורה ראשונה והקבוצה שורה שנייה, הסולן שורה שנייה והקבוצה שורה שלישית. בסיום השיר מאטים הזמרים בלחן שלישי ושרים מעין נוסחת סיום, ואז חוזרים על שתי השורות האחרונות שוב, בקצב מהיר, ומברכים "וכולכם ברוכים".

AddToAny