לזאר סמינסקי

מלחין, חוקר, ושותף בהקמת החברה הפטרבורגית למוזיקה עממית יהודית
1882-1959
לזאר סמינסקי נולד בווייל-גצלובו, אוקראינה. הוא למד הלחנה בקונסרבטוריון סנט פטרבורג (1906-1910). בשנת 1908 הפך לשותף בהקמת החברה הפטרבורגית למוסיקה עממית יהודית, ועבד כמזכירה הראשון. 
לאורך תקופת זמן זו הוא הלחין מספר יצירות, כולל שתי סימפוניות, והיצירה ''Ch’siddish'' (חסידי).
בשנת 1913 היה חלק ממשלחת ''אנ-סקי'' שם אסף את טעמי מקרא, מזמורי תפילה, מלודיות, ומסורות מוסיקליות אחרות של היהודים הגאורגים והפרסים מעבר הקווקז. 
סמינסקי עזב את רוסיה ב1919, בעקבות המהפכה הקומוניסטית, ובשנת 1920 הגיע לארה''ב. הוא התיישב בניו יורק בשנת 1924, והפך למנהל המוסיקלי של הקהילה הרפורמית בבית הכנסת עמנו-אל, שם עבד עד לסוף ימיו. במשרד זה הוא שיחק תפקיד מכריע ביצירת מוסיקה יהודית חדשה לביצוע בבתי הכנסת הרפורמיים באמריקה, שהשיג ע''י הלחנה של יצירות משלו, שינויים ברפרטואר הקיים, ועידוד מלחינים יהודים להלחין יצירות ליטורגיות יהודיות. הוא שאף למוסיקה רצינית יותר שתשמור על קשר עם מסורות קודמות של מוסיקה יהודית. לפי ארכיון מילקן, ברבות מיצירותיו כלל לא השתמשו כמו ביצירות אחרות של ''בית הספר'' שלו. עם זאת, כמה מהגרסאות המוסיקליות שלו לתפילה הפכו לסטנדרט בתנועה הרפורמית. שמו בדרך כלל נשכח מבין שמותיהם של המהגרים האמריקאיים החשובים של המאה העשרים.
 
מקורות:
סלונימסקי, ניקולס. ''סמינסקי, לזאר''. אנציקלופדיה ג'ודאיקה; לוין, ניל ו. ''לזאר, סמינסקי''. ארכיון מילקן
 
לביוגרפיה מלאה (אנגלית) בארכיון מילקן, לחץ כאן. 

AddToAny