— פריטים ביבליוגרפיים

מוסיקה לבית הכנסת בתקופת הבארוק I

Title:
מוסיקה לבית הכנסת בתקופת הבארוק I
60
מוציא לאור: 
מרכז לחקר המוסיקה היהודית, האוניברסיטה העברית בירושלים
סוג חומר: 
הקלטות
מקום פרסום: 
ירושלים
שנה: 
1991
מהדורה: 
2
סדרה: 
אנתולוגיה של מסורות מוסיקה בישראל
כרך: 
7
עמודים: 
תקליטור
מספר הקלטה: 
AMTI CD 9101
סוג הקלטה: 
הקלטה מסחרית
מדיה: 
תקליטור
שפות: 
עברית
ארץ / אזור: 
מערב אירופה
תיאור: 

מוסיקה אמנותית לבית הכנסת מן התקופה שלפני האמנציפציה (מאות 17 ו18), מאיטליה, אמסטרדם ודרום צרפת. בתקליטור יצירות מאת שלמה רוסי, קרלו גרוסי, זבולון גאליקי, פרנצ'סקו דריי ומלחינים אנונימיים (איטליה); אברהם קסרס וכריסטיאנו ג. לידרטי (אמסטרדם); ולודביקו סאלאדין (דרום צרפת). הוקלט בקונצרט שהתקיים בירושלים בשלושה באוגוסט 1978, בשיתוף עם הקונגרס העולמי למדעי היהדות, פסטיבל ישראל ורשות השידור. מבצעים: זמרים ,סולנים ונגני האנסמבל הקאמרי קאמרן בניצוחו של אבנר איתי; גילה ירון, סופרן; מירה זכאי, אלט; נייג'ל רוג'רס ולואיס גארב, טנורים; וילי הפרנס, בריטון; ואלרי מייסקי, צ'מבלו; אהוד לייבנר, קריין. מצורפת חוברת עם הסברים באנגלית ועם טקסטים בעברית עם תרגום לאנגלית.

מהדורה ראשונה (1978) יצאה לאור על גבי קלטת.

כדי להאזין לאלבום, ניתן להוריד מאמזון כקובץ mp3, או למצוא אותו באפל מיוזיק

"קנטטה עברית בדוח שיח" להושענא רבה מאת קרלו גרוסי

בליל חג - הוא ליל הושענא רבה - אחד עובר אורח ("הלך") נתקל בחבורת אנשים המפליגים בזמרת שירי שבח לה' בחדווה "נכפלת". קבוצה זו נמנית על חבורת "שומרים לבוקר" כפי שמלמדנו הבית האחרון. ההלך מציג בפני בני החבורה שאלות במטרה לעמוד על הסיבה המיוחדת לשמחתם. בני החבורה משיבים לו וכך מתפתח דו-שיח בין סולן (ההלך) ומקהלה (חבורת "שומרים לבוקר") המגלה לנו שהמדובר הוא בחגיגת יום השנה לייסוד החברה החל בהושענא רבה.

שיר הד לחתונה בגטו של מנטובה מאת שלמה רוסי

בתוך "השירים אשר לשלמה" של שלמה רוסי מצויות שמונה יצירות למקהלה כפולה (4 ועוד 4 קולות). היצירה המושמעת היא האחרונה בקבוצה זו והיא מן הסוג של שירי הד שהיה נפוץ בספרות הלועזית והעברית באיטליה בתקופה זו. מצויות בידינו מספר עדויות בדבר הלחנות של פיוטים כאלה. בהלחנתו של רוסי נקבע למקהלה השנייה תפקיד של השמעת ההד בלבד כמעט בכל היצירה.

AddToAny