רגינה פראגר

שחקנית וזמרת בתאטרון היידיש
1886-1949
השחקנית והזמרת היידית רגינה פראגר נולדה בלמברג ב1866. פראגר החלה בקריירת הבמה שלה בתאטרון הידייש יעקב בער גימפל, ושם הפכה במהירות לאחת השחקניות בחזית. הפופולריות של פראגר הייתה כה רחבה, שבשנת 1895 היא גויסה להגיע לאמריקה כדי להופיע בתאטרון ווינדזור בניו יורק. במטרה להתמודד עם מעמד הכוכבת של פראגר והרווחים בקופות, תאטראות אחרים חיפשו כוכבות אירופאיות חדשות להביא לאמריקה. בסביבות אותו זמן כוכבת תאטרון הידייש ברטה קאליש גויסה והובאה לניו יורק. שתי הפרימדונות, ביחד עם מעריציהן, היו בקרב מתמיד אחת עם השנייה כדי להוכיח את עליונותן. 
בנוסף ללוח הזמנים העסוק שלה כשחקנית, פראגר הקליטה מספר הקלטות כולל שענקט א נדבה, שבעס, יונטף, און רויש קודש משולמית של אברהם גולדפדן, ומספר שירים באלבום ''World Famous Artists Sing Oldies Of The Yiddish Theatre'' (זמרי עולם מפורסמים שרים ישנים מתאטרון הידייש)
פראגר שיתפה פעולה עם מספר מלחינים חשובים של תאטרון היידיש; הופעתה עם שירו של שלום סקונדה Heym Zie Heym (הבית היקר), הפכה ללהיט מיידי וקידמה את הקריירה של סקונדה.
מכיוון שאומנה כזמרת אופרה, לפראגר היה קול עצמתי שתואר בידי יוסף רומשינקי כ''קול דרמטי, עשיר ויציב שיכל בקלות להשתנות אל קולורטורה וסטקטו, ולהשיג את הקלילות והגמישות של סופרן לירי אמיתי''
 
התמונה לקוחה מאתר Jewniverse. באתר זמינות גם ביוגרפיה והקלטות של פראגר - לחץ כאן (אנגלית)

AddToAny