מפת המוסיקה היהודית

 

המרכז לחקר המוסיקה היהודית שמח להשיק את פרויקט "מפת המוסיקה היהודית" (Jewish Music Mapped), מפה מקוונת אינטראקטיבית לחקר המוסיקה היהודית והתפתחותה מפרספקטיבה של זמן ומקום, המהווה חלק מן היישום "תרבויות יהודיות על המפה"(Jewish Cultures Mapped). הפרויקט הושק בשנת 2016 במסגרת ״מרכז דעת המקום״, מרכז מחקר בתמיכת הקרן הישראלית למדע. עם תום הכהונה של מרכז "דעת המקום" המפה עברה בשנת 2020 לניהול המרכז לחקר המוסיקה היהודית.

המפה, המבוססת על טכנולוגיות עדכניות של מיפוי דיגיטלי והמחשה חזותית, מהווה תשתית גמישה שמאפשרת תצוגה ושיתוף של מידע מבסיסי נתונים וממקורות שונים, כפי שניתן לראות באמצעות הקשה על התמונה שלעיל. ממשק המשתמש, אשר פותח באופן ייחודי לפרויקט, משלב בין מפה לציר זמן וממחיש בדרך חזותית יחסים בין זמן ומרחב, וכן מסלולי תנועה שמאפיינים את התפתחותן של תרבויות מוסיקליות. המפה מציגה תיעוד מולטימדיה שכולל תמונות, הקלטות וסרטונים יחד עם מידע גיאוגרפי והיסטורי.

בין הפרויקטים שכבר עתה מוצגים על המפה נמצא את ״התקווה״ - מסע בזמן ובמרחב אל המקורות, הלידה, הקבלה וגרסאות היסטוריות של ההמנון הלאומי, מאת פרופ׳ אדוין סרוסי, ו״כל מקדש שביעי״ - ההיסטוריה והנדודים של הזמר הנפוץ לשבת דרך כתבי יד, תווים והקלטות בכל העולם, מאת ד״ר נעמי כהן-צנטנר. בנוסף לכך, כל אוסף התקליטורים בסדרה "אנתולוגיה של תרבויות מוסיקליות בישראל" יועלה למפה בעתיד הקרוב. אנו שמחים להציג את האוסף הראשון של האנתולוגיה על המפה, הניגון החסידי בפי החסידים.

ניתן למצוא פרטים נוספים ומדריך הפעלה באתר המפה.

יוזם: פרופ' אדוין סרוסי
ניהול הפרויקט: ד״ר ג׳וזף שפרינצק 
עיצוב חזותי: מושון זר-אביב
פיתוח תוכנה: יובל אדם, טל בן-בסט 

ליצירת קשר: josefspr@hotmail.com

AddToAny