איטליה

סלומון רוסי

מלחין
 
על אף שמילים רבות נכתבו אודות תרומתו המוסיקלית הרחבה של המלחין היהודי-איטלקי סלומון דה רוסי, לא הרבה ידוע על חייו. המידע המועט שאנו כן יודעים לוקט מתוך אזכורים לתשלום משכורת מחצר מנטובה, מכתבים מאת שני דוכסים שמשחררים את סלומון דה רוסי מהחיוב ללבוש תג צהוב, ואזכורים להשתתפותו בתאטרון העברי. שנת הלידה המשוערת שלו היא ככל הנראה 1570. מספר חוקרים משערים שסלומון דה רוסי היה בנו של ההיסטוריון היהודי הידוע עזריה דה רוסי, אך זה נראה בלתי סביר לאור טענת עזריה בספרו 'מאור עיניים' (מנטובה, 1573) שאין לו אף בן ששרד.
 
1570?-ca. 1630

דויט סיוויטה

מוסיקאי איטלקי
מוסיקאי איטלקי. אחד מקבוצת מוסיקאיים יהודיים מקושרים עם חצר בית האצולה קונז'אגה. (Gonzagas of Mantua). ידוע עבור פרסום יחיד: אוסף של 17 קנצ'וני (שירים איטלקיים) לשלושה קולות, אשר מסומנים כ''מדריגלים בעברית'' (Madrigali Ebrei)
 
מקור: אנציקלופדיה ג'ודאיקה
 
לקריאה נוספת על דויט סיוויטה, לחץ כאן
17th century

אברמו דל ארפה

מוסיקאי איטלקי

נצר למשפחת ארפה ממנטואה, אשר בניה נודעו כמוסיקאים מצויינים, בפרט כנגני נבל (ארפּה באיטלקית), ומכאן שמם. אברמו נמנה עם הנבלנים הטובים ביותר של זמנו. ישראל אדלר טוען כי אין מידע מדויק בנוגע לחייו של אברמו דל ארפה. הוא מצטט מספר מקורות מזמנו של ארפה, כשרובם מציינים מוסיקאי ממנטואה בשם אברהם. אדלר מתייחס לצייר, משורר וכותב ג'ובאני פאולו לומאצו, אשר תיאר את אברמו, אביו וג'ובאני לאונרדו דל-ארפה כשלושת נגני הנבל החשובים ביותר בתקופתם.

מקור: אנציקלופדיה ג'ודאיקה 

1542-1577

פדריקו קונסולו

כנר, מלחין ומלומד איטלקי
 
מלחין, כנר ומלומד איטלקי. פדריקו קונסולו (''יחיאל נחמני ספרדי'') נולד ב1841 באנקונה, איטליה. הוא למד כינור והיה בעל קריירה ככנר, עד שפגיעת עצבים הובילה לסיום קריירה זו. לאחר הפגיעה הוא הקדיש עצמו להלחנה ומחקר. הוא פרסם את ספר שירי ישראל - ליברו דה קנטי ד'ישראל (1892), עבודה הכוללת נעימות מסורתיות של היהודים הספרדיים באיטליה.
 
מקור: אנציקלופדיה ג'ודאיקה
1841-1906

אורופה רוסי

זמרת
 
ידועה גם כמדאם אורופה. הייתה זמרת בחצר משפחת גונזגה במנטואה, איטליה, בסוף המאה ה16 - תחילת המאה ה17. אורופה הייתה אחותו של המלחין והמוסיקאי סלומון רוסי, ואשתו של מנהיג הקהילה היהודי דויד בן אלישע. היו לה שני ילדים, בונאיטו ואנג'לו. היא נחשבת לזמרת היהודית המקצועית היחידה בזמנה, והראשונה לזכות בתהילה מחוץ לקהילה היהודית. 
Late 16th - early 17th centuries

AddToAny