ברלין

יעקב ביימל

חזן, מלחין ומוסיקולוג אמריקאי

 

יעקב ביימל נולד בפריצ'י, בלארוס, והיגר לארה"ב ב-1915. הוא עבד כחזן ומנצח ברחבי אירופה, בעיקר בברלין ובקופנהגן. מאוחר יותר בארה"ב, שימש כחזן בניו-יורק ובפילדלפיה. כמו כן, כתב מאמרים רבים הנוגעים במרקמה ומאפייניה של המוסיקה היהודית, וייסד את כתב העת "מוסיקה יהודית" (Jewish Music), בו אף פרסם את יצירותיו ועיבודיו המוסיקליים: מוסיקה לבית הכנסת, שירים עממיים ומלודיות חסידיות.

Picture taken from: Beimel, Jacob. Mikitka (Jewish folk song). New York : Jos. P. Katz, 1927

1875-1944

מרק לברי

מלחין ומנצח
מרק לברי נולד בריגה, לטביה, וקיבל את חינוכו המוסיקלי הפורמלי בקונסרבטוריונים בריגה ולייפציג, תחת המורים שרכן (Scherchen) וגלאזונוב (Glazunov). הקריירה המוקדמת שלו כללה תפקידי ניצוח בריגה וזארבריקן, ומשרה כמנהל בלהקת הריקוד לאבן (Laban) בברלין.
בשנת 1929, לברי נשכר לנצח על התזמורת הסימפונית של ברלין, ושלוש שנים מאוחר יותר, בשנת 1932, קיבל משרה כמנצח של האופרה בריגה.
1903-1967

לואי (אליעזר) לבנדובסקי

חזן ומלחין
לואי לבנדובסקי נולד בוז'שניה, פולין, בשנת 1821. בגיל 13, כתוצאה ממות אמו ועוני משפחתו, עבר לברלין לעבוד כזמר במקהלתו של אשר ליאון. במהלך שהותו בברלין הוצג לבנדובסקי בפני אלכסנדר מנדלסון, שהפך לפטרונו. תמיכת מנדלסון היא שאפשרה ללבנדובסקי להכנס לאקדמיה לאמנות בברלין, מוסד אשר לא קיבל קודם לכן תלמידים יהודיים.
1821-1894

AddToAny