גרמניה

פול דסאו

מלחין גרמני

נולד בהמבורג, גרמניה. היגר מגרמניה ב1933 וחזר למזרח גרמניה בשנת 1948, לאחר מלחמת העולם השנייה. ידוע בעיקר על שיתוף הפעולה שלו עם המחזאי המפורסם ברתולד ברכט - דסאו כתב את המוסיקה המלווה למחזותיו. השתמש במוטיבים יהודיים במוסיקה שלו, במיוחד באורטוריה ''הגדה של פסח''. 

לקריאה נוספת (אנגלית) לחץ כאן

1894-1979

בתיה באיאר

חוקרת

בתיה באיאר נולדה בבינגן, גרמניה והיגרה לפלשתינה בשנת 1936. היא קיבלה תואר דוקטור במוסיקולוגיה מאוניברסיטת ציריך (1959), ומאוחר יותר הוכרה כספרנית באוניברסיטה העברית בירושלים. ניהלה את מחלקת המוסיקה בספריה הלאומית הישראלית (1964-1974). באיאר הייתה מרצה במחלקה למוסיקולוגיה של האוניברסיטה העברית, חוקרת במרכז לחקר המוסיקה היהודית, ועורכת הסדרה "יובל – קובץ מחקרים של המרכז לחקר המוסיקה היהודית", כרכים 1-5.

1928 - 1995

שמעון בר-יצחק

פייטן וחזן

שמעון בר-יצחק נולד במיינץ, גרמניה, והיה מלומד חשוב בזמנו. הוא נודע כאחד הפייטנים הגרמנים המוקדמים ביותר. כתב פיוטים מסוגים שונים: "יוצרות", "קרובות", "סליחות", "מזמורים" ו"רשויות לחתנים". סביר להניח כי שר את פיוטיו בעצמו כיוון שהיה גם חזן. כתביו נושאים עדויות לשפה בה השתמשו בפיוטים מוקדמים, והם מבטאים את הכאב שנבע מרדיפות היהודים בעת ההיא.

מקור: אנציקלופדיה יודאיקה.

המאה ה-10

AddToAny