הכנסת

בצלאל שולזינגר

חזן
 
נולד באומן, וידוע גם כ’בצלאל אודסר’. שימש כחזן באודסה ל35 שנה בערך, ומאוחר יותר עבר לירושלים.
הלחנותיו (שהועתקו בידי תלמידיו) השיגו פופולריות גדולה והיו בעלות השפעה רבה על המוסיקה לבית הכנסת
 
מקור: אוליברסטון, דיוויד מ.ל. ‘’שולזינגר, בצלאל’’. אנציקלופדיה ג’ודאיקה; נולמן, מייסי. ‘’שולזינגר, בצלאל’’. האנציקלופדיה התמציתית למוסיקה יהודית
 
לביוגרפיה מלאה באתר ג’פרי שיסלר, (אנגלית) לחץ כאן
1779-1873

סלומון זולצר

חזן ומלחין

 

נולד בהוהנאמס, אוסטריה. זולצר שימש כחזן בעיר מולדתו, ולאחר מכן מונה כחזן בבית הכנסת הגדול של וינה (הידוע גם כ Seitenstettengasse ), שם נשאר למשך 55 שנה. הוא היה חזן מוערץ ודמות לחיקוי בזמנו, והוערך לא רק בקהילה היהודית אלא גם מחוצה לה. 

1804-1890

מקס שפיקר

מנצח, מלחין ומורה
נולד בקניגסברג, גרמניה, והיגר לארה''ב בשנת 1882. לאחר שהשתקע בניו יורק, הוא עבד כמנצח ב Beethoven Mannerchor , מנהל ומרצה בקונסרבטוריון ברוקלין, מרצה בקונסרבטוריון הלאומי, ומנצח המקהלה בבית הכנסת עמנואל (1898-1910). בנוסף, עבד עבור המו''ל ג. שירמר, שם ערך שפיקר אנתולוגיות מוסיקליות רבות.
שפיקר כתב מוסיקה לבית הכנסת, ביחד עם יצירות תזמורתיות ומקהלתיות.
 
מקור: נולמן, מייסי. האנציקלופדיה התמציתית למוסיקה יהודית
 
 
1858-1912

משה רודינוב

חזן
משה רודינוב נולד בליובך, אוקראינה. הוא התייתם בגיל שמונה, והושם במשמרת אצל גדליה ויינהאוז, חזן מקומי. כבר בגיל צעיר הופיע כחזן בבתי כנסת מקומיים. בשנת 1904 הובא לקייב, שם חי עם דודו והצטרף למקהלת בית כנסת ברודסקי. 
בסביבות 1913, רודינוב עזב לאודסה כדי ללמוד. הוא סיים את לימודיו בקונסרבטוריון אודסה בשנת 1918, לאחר שנאלץ לעשות הפסקה בלימודיו בעקבות גיוסו לצבא בשנת 1915 ולחימה במלחמת העולם הראשונה. 
בזמן לימודיו בקונסרבטוריון, פגש את אשתו לעתיד ושותפתו לשירה, רות לויאש. 
 
1891-1953

AddToAny