וינה

יעקב באואר

חזן ומורה

נולד בסניקה, הונגריה. היה החזן והמעבד המוסיקלי של בית הכנסת הטורקי-ישראלי בוינה. ייסד והיה העורך הראשון (1881-1898) של כתב העת "עיתון החזנות האוסטרו-הונגרי" (Oesterreichisch-Ungarische Kantoren-Zeitung). הוא פרסם, ביחד עם איזידור לוויט, אוסף עיבודים למנגינות ליטורגיות טורקו-ספרדיות למען הקהילה הספרדית בוינה (שיר הכבוד, 1889).

1852-1926

יואל ולבה

מלחין ישראלי
יואל ולבה נולד בשפטיבקה, ווהלין (כיום אוקראינה). כילד התחנך בדרך הנורמטיבית הנפוצה במשפחות יהודיות עשירות ברוסיה - ראשית לימודי תורה בחדר ולאחר מכן לימודים כלליים עם מורים פרטיים. אביו, שלום ולבה, סוחר יהודי אמיד ששימש גם כגבאי, שמר על אורח חיים יהודי וקיווה כי בנו ימשיך את דרכו ויירש אותו בעסקיו.
1900-1982

גוסטב מאהלר

מלחין ומנצח
גוסטב מאהלר נולד בקאלישט, בוהמיה, אך בילה את רוב ילדותו בייהלבה (Iglau), מוראביה (כיום ברפובליקה הצ'כית) מוקף בקהילה יהודית דוברת גרמנית משגשגת.
חינוכו המוסיקלי הרשמי החל בשנת 1875 בקונסרבטוריון למוסיקה בוינה, שם למד פסנתר עם המורה ג'וליוס אפשטיין, והרמוניה וקומפוזיציה עם רוברט פוקס (Fuchs) ופרנץ קרן (Krenn).
1860-1911

הירש ויינטראוב

חזן ומלחין
 
הירש וינטראוב נולד בדובנו, פולין. הוא היה בנו של החזן והמלחין שלמה וינטראוב, והחל את אימוניו המוסיקליים בגיל מוקדם, שר כנער מקהלה במקהלה של אביו בדובנו. בנוסף, קיבל חינוך פורמלי במוסיקה וכינור. מאוחר יותר עזב את פולין כדי ללמוד הרמוניה בוינה (שם הושפע רבות מסגנונו של סלומון זלצר) וברלין, וכן קונטרפונקט בקניגסברג. 
1811 - 1881

יהויכין סטוצ'בסקי

מלחין

נולד ברומני אוקראינה, 1891 ונפטר בתל אביב בשנת 1982 (היגר ב1938). היה נגן ידוע כנגן צ'לו, מלחין, מעבד וכותב; מייסד החברה לפיתוח מוסיקה יהודית בוינה, נגן צ'לו ברביעיות מיתרים וינאיות מפורסמות (ג'נה קוורטט וקוליץ' קוורטט). מיד לאחר הגירתו עודד מלחינים ישראליים לכתוב מוסיקה המבוססת על מורשת יהודית. כשלעצמו, הוא העדיף מלודיות אשכנזיות חסידיות ממזרח אירופה, אשר לעיתים קרובות ביצע ועיבד בעצמו. הקונצרטים אשר יזם בבית ברנר שבתל אביב עודדו מלחינים צעירים רבים בזמנו, כי סטוצ'בסקי ארגן שיצירותיהם יושמעו שם. הוא זכה שלוש פעמים בפרס אנגל (1958, 1959, 1966) על הלחנותיו.

1891 - 1982

AddToAny