זמרת

איסה קרימר

שחקנית וזמרת בתאטרון היידי

לביוגרפיה מלאה במרכז-רשת למוסיקה יהודית (באנגלית) לחץ כאן

ביוגרפיה נוספת בארכיון הנשים היהודיות (אנגלית) - לחץ כאן

הקלטות של איסה קרמר שרה ''Ven ich volt gehat dem keysers oytseres'', כולל חומרים ארכיוניים נוספים, ניתן למצוא כאן ב YIVOsounds . חומר רקע נוסף על שיר זה ניתן למצוא כאן בפרוייקט מחקר הפולקלור היהודי אנ-סקי. 

1887-1956

מרתה שלאמה

זמרת ושחקנית
נולדה בוינה, ברחה לאנגליה בשנת 1938 והיגרה לארה''ב בשנת 1948. שלאמה הפכה לזמרת פופולרית, וביצעה יותר מאלף קונצרטים. כמומחית בשירי עם, שלאמה שרה ב12 שפות, כולל שירי עם יהודיים בעברית וידייש
 
מקור: אנציקלופדיה ג'ודאיקה
 
קישורים נוספים:
הקלטות של מרתה שלאמה באתר זמרשת, לחץ כאן
הספד (אנגלית) באתר הניו יורק טיימס - לחץ כאן
1922-1985

אורופה רוסי

זמרת
 
ידועה גם כמדאם אורופה. הייתה זמרת בחצר משפחת גונזגה במנטואה, איטליה, בסוף המאה ה16 - תחילת המאה ה17. אורופה הייתה אחותו של המלחין והמוסיקאי סלומון רוסי, ואשתו של מנהיג הקהילה היהודי דויד בן אלישע. היו לה שני ילדים, בונאיטו ואנג'לו. היא נחשבת לזמרת היהודית המקצועית היחידה בזמנה, והראשונה לזכות בתהילה מחוץ לקהילה היהודית. 
Late 16th - early 17th centuries

על יצירתה של נחמה ליפשיץ ז"ל (1927-2017)

בליל יום ו', 21 באפריל 2017, הלכה לעולמה נחמה ליפשיץ (Nehama Lifshitzaite) – גיבורת תרבות יידיש של המחצית השנייה של המאה העשרים, זמרת אגדית אשר הייתה בעיניהם של מאות אלפי היהודים בברה"מ וברחבי העולם לסמל התקומה היהודית. שורות אלה מוקדשות ליצירתה של האמנית שנקראה בפי מעריציה "הזמיר היהודי", מי שהעזה לשיר ביידיש שנים ספורות לאחר "משפט הרופאים" (ינואר 1953) ולאחר רצח בכירי היצירה הספרותית והתיאטרלית בשפה זו.

AddToAny