מוסיקה ישראלית

יענו בקול שירים: שירי הדיואן של יהודי מרכז תימן

מסורות המוסיקה של יהודי תימן עשירות הן, ועוררו מאז ומתמיד את עניינם של חוקרי המוסיקה היהודית, כפי שייחודיותה של תרבות יהודי תימן משכה כבר את ראשוני החוקרים במדעי היהדות. העניין בתרבות זו לא נפסק עד לימינו, גם אחרי הגירתם של רוב יהודי תימן לישראל ותרומתם הייחודית לעיצובה של התרבות הישראלית, ובכלל זה המוסיקה הישראלית לגווניה השונים. מכאן שגם היום יש חשיבות רבה בפרסום ההקלטות הארכיוניות של המוסיקה של יהודי תימן.

סוג חומר: 
הקלטות
שנה: 
2006

ילד חן, ילדת חן: שירי הזמר של ילדי היישוב העברי בארץ ישראל (1948-1882)

תקליטור זה כולל שירים בעברית שחוברו עבור ילדים יהודים בארץ ישראל, והושרו בפועל בפי ילדים אלו. הלקט המובא מייצג מגוון של סוגת שירי הילדים במחצית הראשונה של המאה העשרים. הוא כולל שירי משוררים קנונים שהלחינו מלחינים מקצועיים, שירי משוררים ומלחינים חובבים, שירים מתורגמים ולחנים שאולים.

סוג חומר: 
הקלטות
שנה: 
2013

עוזי חיטמן

מלחין רב גווני שאף כתב חלק ממילות שיריו. כתב שירים לילדים, שירים הנחשבים כחלק מהז'אנר "שירי ארץ ישראל" ושירים שמשתייכים לזמר הים-תיכוני.

עוזי חיטמן נולד בתל אביב תאריך 9.6.1952  ונפטר בתאריך 17.10.2004

עד גיל 6 גר בגבעת שמואל ואז עברו הוריו לרמת-גן בה גר עד למותו. הוריו היו ניצולי שואה כשנישאו במחנה ברגן בלזן. אביו של עוזי חיטמן למד בצעירותו במדרשה לחזנים אצל החזן משה קוסביצקי ושמר על אורח חיים דתי. האם היתה חילונית אך כיבדה את רצון אביו לקיים אורח חיים מסורתי.

1952-2004

עמנואל זמיר

מהיוצרים החשובים של הזמר העברי בשנות החמישים. בעל סגנון מיוחד ושפה עברית מליצית.כתב גם לחנים וגם טכסים.

 

עמנואל זמיר היה דמות מיוחדת בזמר העברי.  בן פתח תקווה, הוריו היו ממיסדי המושבה. הושפע משירי מתתיהו שלם המלחין מקיבוץ רמת יוחנן. אחיו של זמיר היה יו"ר אגודת הנוקדים, דבר שקרב אותו לנושא הצאן.

עמנואל כתב שירי רועים, שירי קוצרים, על הפסטורליה הארץ ישראלית. מילותיו ודימוייו לקוחים מעולם השדה. שירי שדה שלו: "ערב שח" (משיריו הראשונים), "באר בשדה". שיריו של זמיר, אותם כתב והלחין בעצמו, עסקו בנופים של רועים וחלילים ובנות שואבות מהבאר, אך לא רק תוכנם אלא גם שפתו העשירה והדימויים בהם השתמש היו מאד מיוחדים ומנותקים מהמציאות היומיומית.

1925-1962

יואל חיות

פסנתרן, מנצח ומלחין
יואל חיות (נולד בלבוב ב1910 ונפטר בדטרויט ב 1985). למד פסנתר אצל ריכרד רוברט, יואל איסרליס ובני הזוג מוריץ רוזנטל, והלחנה אצל הוגו קודר. 
יצירתו הראשונה לרביעיית מיתרים, שכתב בגיל 13, בוצעה ב1934 ביחד עם הרביעייה השנייה שכתב, ע''י קוורטט רוז (Rose) המפורסם, ברסיטל פרידה בוינה.
בגיל 15 ביצע את הפנטזיה הרומנטית שלו עם התזמורת הסימפונית של וינה. הוא זכה בפרס הכבוד בתחרות הבינלאומית הראשונה לפסנתרנים בוינה בשנת 1933. שנה לאחר מכן, מונה כראש המחלקה לפסנתר באקדמיה' למוסיקה בתל אביב.
 
1910-1985

AddToAny