מנהל

עמנואל עמירן (פוגצ'וב)

מלחין ומורה ישראלי
עמנואל עמירן (פוגצ'וב) נולד בוורשה בשנת 1909 להורים אוקראינים. בשנת 1914, המשפחה עברה לרוסיה. בשל העובדה שאביו הקים וניהל בתי ספר לעברית בוורשה ומוסקבה, חינוכו של עמנואל היה מבוסס על השפה העברית, התנ''ך ועקרונות התרבות היהודית. ברוסיה, החל עמירן בלימודי מוסיקה עם יואל אנגל ופרופסור דויד שור. בשנת 1921, המשפחה עזבה את רוסיה במטרה להגר לארץ ישראל, אך נשארה שנה אחת בוורשה ושלוש שנים בברלין, שם שקד עמנואל בלימודים בקונסרבטוריון.
1909-1993

שלמה רוזובסקי

חוקר משפיע על טעמי המקרא
שלמה רוזובסקי, בנו של החזן החשוב ברוך לייב רוזובסקי, נולד בריגה בשנת 1878. לאחר השלמת תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת קייב, המשיך ללימודי מוסיקה בקונסרבטוריון המלכותי בסנט פטרבורג, תחת המורים רימסקי-קורסקוב, גלאזונוב וליאדוב, וניצוח עם ניקיש בקונסרבטוריון לייפציג. הוא עזר לייסד את החברה למוסיקה עממית יהודית בסנט פטרבורג בשנת 1908, ושימש כמנהל המוסיקלי של הYiddishArtTheater (תאטרון האמנות היהודית)
 
1878-1962

קראל שלמון

מלחין ישראלי
 
 
נולד בהיידלברג, גרמניה. למד הלחנה עם ריכרד שטראוס באקדמיית ברלין לאמנות, ומאוחר יותר עבד כקורפטיטור באופרה הממלכתית של ברלין, זמר בהמבורג אופרה, ומנצח בבאדן באדן. הוא היגר לארץ ישראל בשנת 1933, והיה המנהל המוסיקלי הראשון של שירות השידור הפלשתיני (לימים קול ישראל) בין השנים 1936-1958, מאוחר יותר גם מנהל שירות חילוף-תמלילים של קול ישראל עד לשנת 1962. שלמון גם לימד באקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים.
 
1897-1974

יעקב קופל סנדלר

מלחין ומנהל מוסיקלי
נולד בבילה צרקווה, אוקראינה. היגר לארה''ב ב1888, ושם עבד בתאטרון היידיש והיה מנהל המקהלה עבור כמה חזנים. הוא הלחין מספר אופרטות על נושאים יהודיים, אחת מהם כוללת את השיר המפורסם ''אלי, אלי''. קיים ויכוח האם סנדלר באמת הלחין אותו, ויש הטוענים שבמקור מדובר בשיר עממי
 
מקור: אנציקלופדיה ג'ודאיקה
 
b. 1931 - ?

AddToAny