ניו יורק

המסורת הליטורגית הספרדית במערב אירופה בפי אברהם לופס קרדוזו

הליטורגיה הספרדית המערבית כפי שמושרת בפי אברהם לופז קרדוזו. קרדוזו הגיע מן הקהילה הפורטוגזית באמסטרדם, שימש בקהילה הפורטוגזית בסורינאם ואחר כך היה למעלה מ40 שנה החזן של הקהילה הספרדית-פורטוגזית בניו יורק, והיום הוא נחשב לאחד מאחרוני החזנים החיים של המסורת הספרדית-מערבית המפוארת. תקליטור זה משלב הקלטות שנעשו בטווח של כ50 שנה, ומבקש להדגים את השכבות השונות בליטורגיה: נוסחאות רסיטציה למגוון הזדמנויות (שבת, חגים, ברית מילה וחתונה), קנטילציה (קריאה בתורה והפטרה), ומנגינות לימים נוראים ולקינות.

סוג חומר: 
הקלטות
שנה: 
2004

שמעון בליסון

נגן קלרינט ומורה

שמעון בליסון נולד במוסקבה, והיגר לארצות הברית ב-1920. הוא זכה להערכה רבה ברוסיה ובארה"ב  כנגן קלרנית והקים מספר הרכבים שהתמחו במוסיקה יהודית. בליסון עיבד מנגינות יהודיות רבות עבור הרכבו המרכזי שפעל בניו יורק.

ארכיוניו של בליסון, ואוסף מכליו נשמרים באקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים.

מקורות: Encyclopedia Judaica , Concise Encyclopedia of Jewish Music

1881-1953

הארי וון טילזר

כותב, מבצע ומפרסם שירים ידוע בסמטת טין פאן.
הארי וון טילזר (במקור גום או גומבלינסקי) נולד בדטרויט בשנת 1872. תשוקתו למוסיקה התבלטה כבר בגיל צעיר ובגיל 15 עזב את ביתו כדי להצטרף את קרקס האחים קול כאקרובט וזמר. הוריו של טילזר החזירו אותו במהרה הביתה, אך אהבתו לעסקי השעשועים נשארה חזקה. שנה לאחר מכן, עזב שוב את ביתו אל שיקגו, שם הפך לשחקן, פסנתרן ומלחין בהרכב תיאטרלי מקומי קטן. בשלב זה גם אימץ לעצמו את שם הבמה וון טילזר, שדרוג שם הנעורים של  אימו, טילזר. בשהותו בשיקגו החל להשתתף בתחרויות שירים. הוא פרסם את שירו הראשון ''I Love You Both'' ב1892, בתמיכת וויליס וודווארד.
 
1872-1946

פלטון ברונוף

מנצח, מעבד ומלחין של מוסיקה יידית

נולד בקירובוגרד (לשעבר יליסאבטגראד, היום באוקראינה). היגר לארצות הברית ב-1891 והשתקע בניו יורק. הוא ייסד וניצח על "מקהלת פועלי ציון", המקהלה היהודית חילונית הראשונה באמריקה. הוא אסף מעל 300 שירי עם יהודיים ועיבד את חלקם למקהלה. הלחין שירי יידיש רבים.  

מקורות:

Concise Encyclopedia of Jewish Music by Macy Nulman

Passport to Jewish Music: its History, Traditions and Culture by Irene Heskes

לקריאה נוספת:

1859-1924

ליאונרד ברנשטיין

פסנתרן, מלחין ומנצח

לאונרד ברנשטיין נולד בלורנס, מסצ'וסטס שבארצות הברית. מוסיקאי מגוון אשר נודע בארצות הברית וברחבי העולם בתחומים רבים: כמנצח של התזמורת הפילהרמונית של ניו-יורק ורבות אחרות, מלחין ופסנתרן. ברנשטיין נודע גם כאישיות טלוויזיונית בזכות סדרה של הרצאות מוסרטות על מוסיקה.

1918-1990

AddToAny